علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده چیه؟

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده

یکی از راه های موثر برای درمان چاقی، مخصوصا افرادی که دارای BMI بالا هستند عمل اسلیو معده می باشد. با این عمل حدود ۸۰ درصد معده بیمار توسط جراح از بدن فرد بیمار خارج می شود که این امر موجب کم اشتهایی در فرد مورد نظر می شود، در نتیجه باعث کاهش وزن چشم گیری می شود. یکی از عارضه و مشکل بسیار نادری که ممکن است برخی از افراد پس از انجام جراحی اسلیو معده با آن روبرو شوند، بوی بد دهان است.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد این عارضه نادر یعنی بوی بد دهان بحث کنیم، پس اگر می خواهید در مورد این عارضه بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

منظور از بوی بد دهان بعد از جراحی لاغری اسلیو معده چیست؟

منظور از بوی بد دهان بعد از جراحی لاغری اسلیو معده چیست؟

بوی بد دهان یکی از موارد نادری است که پس از جراحی لاغری رخ می‌دهد‌. منظور از بوی بد دهان‌، بوی نامطبوعی است که در زمان صحبت‌، خمیازه کشیدن‌، تخلیه بادگلو یا تنفس با دهان‌، از دهان فرد خارج می‌شود‌.

اگرچه بوی بد دهان بعد از اسلیو معده مشکلی جدی به شمار نمی‌رود اما بر عزت‌نفس و کیفیت زندگی فرد مبتلا تأثیر منفی دارد‌. با این وجود خبر خوش این است که بوی بد دهان گذرا بوده و می‌توان با آن مقابله کرد‌.

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده یک نوع جراحی برای لاغر شدن است که حدود ۸۰ درصد از معده فرد بریده شده و از بدن خارج می گردد. در واقع هدف از انجام عمل های جراحی لاغری این است که یا مسیر جذب شدن مواد غذایی را به مقدار خیلی زیادی کاهش می دهد که فرد هر چیزی را که می خورد، بلافاصله جذب بدنش نشود و وزنش افزایش پیدا نکند.

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟

بوی بد دهان یکی از عوارض بعد از عمل اسلیو است که دلایل زیادی داشته و نه تنها در عمل اسلیو، بلکه در سایر جراحی ها نیز رخ می دهد. این عارضه یکی از بدترین مشکلاتی است که ممکن است در هر شرایطی برای افراد به وجود آید.

بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو دلایل مختلفی دارد. این عارضه در تعداد کمی از بیماران بروز می کند و ممکن است یک بیمار به طور کلی به آن دچار نشود. همچنین شدت ابتلا به آن در بیماران مختلف متفاوت است که این مسئله بستگی به وضعیت داخلی بدن بیمار، سبک تغذیه و … دارد.

البته این موضوع قابل درمان است ولی اول باید بدانیم که علت آن چیست؟

 • کتوزیس و بوی بد دهان

کتوزیس و بوی بد دهان

کتوزیس می تواند یک علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو باشد. هدف از اسلیو معده مانند تمام روش های لاغری، چربی سوزی است.

در واقع تا وقتی که چربی های بدن سوزانده نشوند، لاغری اتفاق نمی افتد. فرآیند چربی سوزی زمانی رخ می دهد که بدن برای تامین انرژی مورد نیاز، از ذخایر چربی بدن استفاده کند.

همانطور که می دانید قبل از عمل اسلیو معده ، بدن انرژی مورد نیاز را از کربوهیدرات و گلوگز می گیرد، اما بعد از اسلیو معده، رژیم فرد مورد نظر محدود می شود. از این رو بدن ناچار به مصرف چربی ها خواهد شد.

زمانی که بدن در حالت چربی سوزی قرار می گیرد، در اصطلاح گفته می شود که بدن در حالت کتوز قرار گرفته است. در این حالت ممکن است اثر آزادسازی کتون ها از ریه یا کلیه ها خارج شود که به صورت بوی بد دهان یا مدفوع بروز می‌کند.

 • استاز و رفلاکس معده و بوی بد دهان

استاز و رفلاکس معده و بوی بد دهان

دیگر علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو، رفلاکس معده و استاز است. البته این عارضه را نمی توان تنها به عمل اسلیو نسبت داد. در حالت عادی و بدون هیچ رژیم غذایی نیز ممکن است در بیمار رخ دهد و عارضه ای مانند بوی بد دهان را ایجاد کند.

بعد از عمل اسلیو، معده به خصوص در ماه های اول بعد از جراحی حساس تر می شود. شما باید با رژیم مناسب و مصرف به موقع داروها آن را کنترل کنید.

 • اختلال در هضم غذا

اختلال در هضم غذا

برخی از بیکاران با اینکه رژیم غذایی خود را رعایت می کنند باز هم این مشکل بوی دهان را دارند زیرا غذای آن ها به طور کامل هضم نمی شود و غذا در معده باقی می ماند. این امر موجب سنگینی معده شده و در نتیجه اسید معده به مری باز می گردد و در بعضی موارد تا دهان بالا می آید.

برای این کار شما باید سبک تغذیه خود را تغییر دهید و در رژیم روزمره، بیشتر از مواد غذایی زود هضم استفاده کنید. همچنین دکتر شما داروهایی را برای شما تجویز می کند که فرآیند هضم را ساده تر کرده و مشکلات این چنینی برای معده را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 • کم آبی بدن و بوی بد دهان

کم آبی بدن و بوی بد دهان

کم آبی بدن هم می تواند علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو باشد. البته لازم به ذکر است که این علت فقط به عمل اسلیو وابسته نیست. اما احتمال بروز آن در بیمارانی که عمل اسلیو را انجام داده اند، بیشتر است.

بعد از عمل اسلیو معده، علاوه بر میل به جامدات، میل به مصرف مایعات نیز چند برابر کاهش پیدا می کند که این مسئله موجب کمبود آب در بدن می شود.

زمانی که مصرف آب روزمره کمتر می شود، باکتری های محرک بو کمتر دفع شده و سموم به میزان بیشتری در بدن باقی می مانند که این مسئله به صورت بوی بد دهان بروز می کند.

برای جلوگیری از این مشکل می توانید به مقدار کافی آب بنوشید و یا با مصرف غذاهای آبکی یا مواد خوراکی حاوی آب مانند سبزیجات، آب مورد نیاز بدن را تامین کنید.

هیدراته بودن بدن و مصرف کافی مایعات، کمک می کند که سموم بدن از طریق ادرار خارج شوند.

 • سیگار کشیدن و بوی بد دهان

سیگار کشیدن و بوی بد دهان

 از دیگر عواملی که ممکن است منجر به ایجاد بوی بد دهان بعد از عمل جراحی اسلیو معده گردد، مصرف دخانیات است. البته این فاکتور نیز وابسه به عمل اسلیو نمی باشد. ولی در کسانی که عمل های جراحی چاقی مانند جراحی اسلیو معده را انجام داده اند، به دلیل خشکی دهان ناشی از کاهش مصرف مایعات بوی بد دهان تشدید می شود.

سایر دلایل بوی بد دهان بعد از اسلیو

سایر دلایل بوی بد دهان بعد از اسلیو

مواردی که در بالا ذکر شد می توان مهم ترین مهم ترین علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو دانست. اکا ممکن است منشا بوی بد دهان چیز دیگری باشد که در این بخش به آن می پردازیم.

 • یکی از شایع ترین دلایل بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان است.

با رعایت بهداشت دهان به صورت مسواک زدن حداقل روزی ۲ بار و استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی، مشکل بوی بد دهان تا حد زیادی برطرف می‌شود.

 • ابتلا به بیماری نیز می تواند یکی از دلایل بوی بد دهان باشد. معمولا در هفته های اول بعد از عمل اسلیو، بدن ضعیف تر است، بنابراین احتمال ابتلا به بیماری های مختلف در فرد بیشتر می باشد.

در چنین شرایطی حتی یک سرماخوردگی ساده هم می تواند موجب عفونی شدن بدن و مشکلاتی مانند بوی بد دهان شود.

 • جالب است بدانید که زیاده روی در شست و شوی دهان هم می تواند این عارضه را تشدید کند. برای مثال اگر از دهان شویه بیش از اندازه استفاده کنید و زمانی آن را مصرف نکنید، دچار بوی بد دهان می شوید.
 • داشتن ناراحتی معده مانند سوء هاضمه یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی بد دهان بعد از جراحی اسلیو معده به شمار می رود.

اقداماتی برای برطرف کردن بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

اقداماتی برای برطرف کردن بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

 • مسواک زدن حداقل ۲ بار در روز
 • مصرف آب کافی برای هیدراته بودن بدن به میزان ۱٫۵ لیتر در روز
 • رژیم مناسب شامل غذاهای زود هضم
 • آدامس بدون قند جویدن البته بعد از مشورت با پزشک زیرا جویدن آدامس، محیط داخل دهان را مرطوب نگه می دارد و تا حد زیادی بوی بد را کاهش می دهد.

البته شما باید چند نکته را رعایت کنید.

 1. بهترین اسانس برای جویدن آدامس بعد از اسلیو دارچین و نعناع می باشد.
 1. به هیچ وجه نباید آدامس را قورت دهید زیرا این کار تا ۳ ماه بعد از عمل باعث دیرهضمی می شود.
 2. حتما باید با دهان بسته آدامس بجوید.
 3.  اندازه آدامس باید کوچک باشد.
 4. در صورتی که با مصرف آدامس دچار رفلاکس معده شدید، فورا آن را خارج کرده و آب تازه بنوشید.
 • بهتر است از غذاهای اسیدی استفاده نکنید.
 • خودداری از مصرف دخانیات و الکل
 • برخی از دمنوش های گیاهی مانند چای سبز چند روز بعد از عمل اسلیو مجاز می باشد یا آبمیوه های طبیعی مانند آب سیب، آب هویج و … از چند روز بعد از ترخیص مجاز هستند، شما می توانید با استفاده از آن ها، آب بدن خود را تامین کرده و از خشکی دهانتان جلوگیری کنید.
 • قرقره کردن محلول آب و نمک چند نوبت در روز تا حد زیادی شدت بوی بدن دهان را کم می کند و حتی اگر بیمار به این مشکل مبتلا باشد، به انتشار کمتر آن کمک می کند.
 • برنامه غذایی که پزشک تغذیه به شما می دهد را به درستی رعایت کنید و طبق نظر پزشک تغذیه عمل کنید.
 • پرهیز از لبنیات و مصرف بی رویه پودر پروتئین
 • پرهیز از خوردن غذاهاى مثل سیر یا پاستا یا پیاز یا قهوه، باعث تشدید بوى بد دهان مى شود.

بد بو بودن دهان بعد از عمل اسلیو، چقدر زمان می برد؟

بد بو بودن دهان بعد از عمل اسلیو، چقدر زمان می برد؟

یکی از رایج ترین سوال ها بعد از بروز این عارضه این است که تا چه زمانی فرد درگیر این مشکل خواهد بود؟

لازم به ذکر است که اگر شما تمامی نکات گفته شده را درست رعایت کنید، نهایتا چند روز بعد از بروز این عارضه، مشکل برطرف خواهد شد.

در آخر

هدف تیم، بررسی علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. درست است که این علت ها به عمل اسلیو معده وابسته نیست، اما با این عمل این علت ها تشدید می شود.

با وجود این که بوی بد دهان بعد از جراحی لاغری مشکلی نادر است اما می‌توانید با راهکارهایی مانند نوشیدن آب کافی و خودداری از مصرف مواد غذایی حاوی اسید، از ایجاد چنین مشکلی جلوگیری کنید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *