میوهای کم قند برای لاغری

میوهای کم قند برای لاغری

شروع یک سفر آگاهانه به سلامت اغلب شامل کاوش جایگزین‌های مغذی است و مفهوم میوه‌های کم قند به عنوان یک نقطه کانونی فریبنده ظاهر می‌شود. این مقدمه به دنیای میوه‌های طبیعی شیرین و در عین حال کم قند می‌پردازد.

 همانطور که ما در میان باغ احتمالات حرکت می‌کنیم، درک فواید و گنجاندن میوه‌های کم قند در رژیم غذایی شما جزء کلیدی یک رویکرد متعادل و آگاهانه برای مدیریت وزن می‌شود. به ما بپیوندید تا جذابیت مفید این میوه‌ها را بشناسید و مسیری طبیعی شیرین را برای دستیابی به اهداف سلامتی و تندرستی خود در پیش بگیرید.

لیست میوههای کم قند برای لاغری

لیست میوه‌های کم قند برای لاغری

در جستجوی عادات غذایی سالم‌تر، تمرکز بر میوه‌های کم قند به سنگ بنای سبک زندگی آگاهانه از تغذیه تبدیل شده است. این میوه‌های کم قند سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌های ضروری هستند، با این حال می‌توانند سطح قند خون را افزایش بدهند. میوه‌های کم قند برای لاغری عبارتند از:

لیمو از میوههای کم قند برای لاغری

لیمو از میوه‌های کم قند برای لاغری

یکی از میوه‌های کم قند برای لاغری لیمو است که در هر عدد آن حدوداً ۱. ۱ تا ۱٫۵ گرم قند دارد. لیمو سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است. از خواص و مزایای آن می‌توان به ضد باکتری، ضد ویروس، ضد قارچ، ضد التهاب، جلوگیری از عفونت‌های تنفسی، گلودرد و سینه درد اشاره کرد.

 شما می‌توانید برای کاهش اشتها می‌توانید یک عدد لیمو به آب اضافه کنید و بنوشید.

هلو از میوههای کم قند برای لاغری

هلو از میوه‌های کم قند برای لاغری

یکی دیگر از میو‌های کم قند برای لاغری هلو می‌باشد که در هر عدد هلوی متوسط ۱۳ گرم قند وجود دارد. هلو حاوی ویتامینC، فیبر، آهن و پتاسیم است. مصرف این میوه به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند. ناگفته نماند که این میوه حاوی بتاکاروتن بالایی است که در تولید ویتامین A در بدن کمک می‌کند که این ویتامین برای سلامت چشم، پوست و سیستم ایمنی بسیار مفید است.

بلوبری از میوههای کم قند برای لاغری

بلوبری از میوه‌های کم قند برای لاغری

بلوبری از دیگر میوه‌های بدون قند برای لاغری است که در هر یک لیوان از آن ۱۵ گرم قند وجود دارد. بلوبری سرشار از فیبر است که مصرف آن می‌تواند به کنترل قند خون، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی، بهبود عملکرد روده و کنترل وزن کمک کند.

بلوبری دارای ویتامین C است که به حفظ سلامت پوست، حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری‌های عفونی کمک می‌کند. همچنین آنتی اکسیدان‌های موجود در بلوبری می‌توانند به مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو، کاهش التهاب‌ها و بهبود عملکرد مغز کمک کنند.

شلیل از میوههای کم قند برای لاغری

شلیل از میوه‌های کم قند برای لاغری

شلیل یکی دیگر از میوه‌های کم قند برای لاغری است که در یک شلیل کوچک حدود ۱۱٫۳ گرم قند وجود دارد. شلیل دارای ویتامین C است که به حفظ سلامت پوست، حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری‌های عفونی کمک می‌کند.

این میوه دارای فیبر است که به کنترل قند خون، بهبود عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی و کنترل وزن کمک می‌کند. ویتامین A موجود در آن به حفظ سلامت چشم‌ها، پوست و مو، و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

شلیل دارای مواد معدنی همچون پتاسیم نیز می‌باشد که موجب حفظ فشار خون سالم می‌شود و مس موجود در آن نیز به جذب آهن و حفظ سلامت سیستم عصبی کمک می‌کند. کاروتنوئید‌ها و فلاونوئید‌ها یا همان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در شلیل به مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو، کاهش التهاب‌ها و بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند.

کیوی از میوههای کم قند برای لاغری

کیوی از میوه‌های کم قند برای لاغری

کیوی نیز در لیست میو‌های کم قند برای لاغری قرار دارد که در یک تکه از کیوی تنها ۶ گرم قند وجود دارد. کیوی دارای ویتامین C، فیبر، ویتامین E و آنتی‌اکسیدان است. جالب است بدانید که دانه‌های سیاه کوچک درون کیوی ترکیب خوبی از فیبر‌های غیر حل‌شونده هستند که به هضم غذا کمک می‌کنند. از طرفی کیوی دارای فیبر حل‌شونده هم هست و به این خاطر حس سیری به شما می‌دهد و از این طریق وزن شما را کاهش خواهد داد.

از مزایای مصرف این میوه می‌توان به کاهش‌تری گلیسیرید، کمک به ارتقای کلی سلامت قلب و بهبود عملکرد روده اشاره کرد.

سیب از میوههای کم قند برای لاغری

سیب از میوه‌های کم قند برای لاغری

سیب نیز به عنوان یکی از میوه‌های کم قند برای لاغری شناخته شده است. این میوه دارای

  • فیبر است که موجب کنترل قند خون، بهبود عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی شده و به کاهش وزن کمک می‌کند.
  • ویتامین C موجود در سیب به حفظ سلامت پوست، حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری‌های عفونی کمک می‌کند.
  • پتاسیم در سیب به حفظ فشار خون سالم کمک می‌کند و فسفر به حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند.
  • ویتامین K موجود در آن نیز می‌تواند به حفظ سلامت استخوان‌ها، بهبود خونرسانی و کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی کمک‌کند.
  • و در آخر آنتی‌اکسیدان‌های موجود همچون فلاونوئید‌ها و بتاکاروتن در این میوه‌ی خوشمزه، به مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو، کاهش التهاب‌ها و بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند.

شاه توت از میوههای کم قند برای لاغری

شاه توت از میوه‌های کم قند برای لاغری

از دیگر میوه‌های کم قند برای لاغری می‌توان به شاه توت اشاره کرد که در هر فنجان شاه توت ۴٫۲ گرم قند وجود دارد. شاه توت خواص ضد التهابی داشته و نه تنها سیستم ایمنی را تقویت می‌کند بلکه باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود. از مزایای مصرف این میوه می‌توان به سالم نگه داشتن پوست، جلوگیری از برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی اشاره کرد.

گلابی از میوههای کم قند برای لاغری

گلابی از میوه‌های کم قند برای لاغری

یک گلابی متوسط ۱۷ گرم قند دارد. گلابی حاوی ویتامین‌های A، ۱ B، ۲ B، C و E و همچنین فیبر است که مصرف آن می‌تواند مدت طولانی شما را سیر نگه دارد. مزایای مصرف گلابی عبارتند از: تنظیم قند خون، کاهش کلسترول، بهبود حساسیت به انسولین در افراد دیابت نوع ۲، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سلامت دستگاه گوارش.

توت قرمز از میوههای کم قند برای لاغری

توت قرمز از میوه‌های کم قند برای لاغری

از دیگر میوه‌های کم قند موجود در این لیست می‌توان به توت قرمز اشاره کرد. این میوه حاوی فیبر است که به کنترل قند خون، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی، بهبود عملکرد روده و کنترل وزن کمک می‌کند.

این میوه سرشار از ویتامین C می‌باشد که به حفظ سلامت پوست، حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری‌های عفونی کمک می‌کند. ویتامین K موجود در آن به حفظ سلامت استخوان‌ها، بهبود خونرسانی و کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند.

پتاسیم موجود در این میوه به حفظ فشار خون سالم کمک می‌کند. و در آخر این میوه دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون فلاونوئید‌ها است که به مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو، کاهش التهاب‌ها و بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند.

 پرتقال از میوههای کم قند برای لاغری

 پرتقال از میوه‌های کم قند برای لاغری

یک پرتقال معمولاً ۱۲ گرم قند دارد. پرتقال میوه‌ای سرشار از ویتامین C، ویتامین ۱ B و اسید فولیک است و متابولیسم بدن را تقویت می‌کند.

زردآلو از میوههای کم قند برای لاغری

زردآلو از میوه‌های کم قند برای لاغری

زردآلو نیز یکی دیگر از میوه‌های کم قند برای لاغری است که در هر ۱۰۰ گرم از آن ۹ گرم قند وجود دارد. فیبر موجود در زردآلو به کنترل قند خون، بهبود عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی و کنترل وزن کمک می‌کند.

زردآلو دارای پتاسیم نیز می‌باشد که به حفظ فشار خون سالم کمک می‌کند و منیزیم به حفظ سلامت قلب و عروق و کاهش التهاب‌ها کمک می‌کند.

زردآلو دارای ویتامین c / k و A است که ویتامین C در زردآلو به حفظ سلامت پوست، حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری‌های عفونی کمک می‌کند. ویتامین K در زردآلو به حفظ سلامت استخوان‌ها، بهبود خونرسانی و کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند و ویتامین A در زردآلو به حفظ سلامت چشم‌ها، پوست و مو، و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

و در آخر آنتی‌اکسیدان‌های موجود در زردآلو، مانند کاروتنوئید‌ها و فنل‌ها، به مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو، کاهش التهاب‌ها و بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند.

توت فرنگی از میوههای کم قند برای لاغری

توت فرنگی از میوه‌های کم قند برای لاغری

در هر فنجان توت فرنگی ۱٫۳ گرم قند وجود دارد. توت فرنگی برای وزن کم کردن عالی است زیرا به تولید هورمون‌های آدیپونکتین و لپتین کمک می‌کند؛ این دو هورمون چربی‌سوز و تقویت‌کننده‌ی متابولیسم بدن هستند.

این میوه سرشار از فیبر می‌باشد که به کنترل قند خون، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی، بهبود عملکرد روده و کنترل وزن کمک می‌کند. ویتامین C موجود در توت فرنگی به حفظ سلامت پوست، حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری‌های عفونی کمک می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌های توت فرنگی نیز می‌توانند به مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو، کاهش التهاب‌ها و بهبود عملکرد مغز کمک کنند.

 طالبی از میوههای کم قند برای لاغری

 طالبی از میوه‌های کم قند برای لاغری

از دیگر گزینه‌های موجود در این لیست طالبی است. قند موجود در طالبی صفر است و مواد مغذی مختلفی دارد. لازم به ذکر است که در یک فنجان طالبی تنها ۱۳ گرم قند وجود دارد.

این میوه همچنین دارای فیبر، پتاسیم، و فولات است. همچنین این میوه حاوی ویتامین A، C و B6 است و به تقویت سلول‌های خون، سلامت پروستات، پاک‌سازی کبد، جلوگیری از سنگ کلیه و بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند.

 هندوانه از میوههای کم قند برای لاغری

 هندوانه از میوه‌های کم قند برای لاغری

هندوانه جزء پرطرفدارترین میوه‌های کم قند است و هر فنجان هندوانه ۶. ۲ گرم قند دارد. همچنین این میوه GI بسیار پایینی دارد. هندوانه سرشار از مواد مغذی زیاد مانند ویتامین A، L-Citfibrene، فیبر و لیکوپن است که به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند و بدن شما را هیدراته نگه می‌دارد.

از مزایای مصرف این میوه می‌توان به همچنین ضد التهاب، ضد اکسیدان، تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد کلیه، کاهش فشار خون و قند خون اشاره کرد و با داشتن مقادیر زیادی «لیکوپن» از برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند.

گریپفروت از میوههای کم قند برای لاغری

گریپ‌فروت از میوه‌های کم قند برای لاغری

گریپ فروت یکی دیگر از میوه‌های کم قند برای لاغری است و برای این که بدون چربی است، برای لاغری نیز مفید می‌باشد. این میوه سرشار از مواد مغذی، آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبر زیاد و آب فراوان نسبت به دیگر میوه‌ها است. نیمی‌از یک گریپ فروت بزرگ تنها ۹ گرم قند دارد.

مصرف این میوه باعث کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌شود. همچنین گریپ فروت شاخص گلیسمی (GI) پایینی دارد، از این رو موجب کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌باشد.

و در نهایت

هدف تیم معرفی میوه‌های کم قند برای لاغری بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. مصرف میوه‌های کم قند در رژیم غذایی یک روش مناسب برای مدیریت سطح قند خون در افراد سالم یا بیماران دیابتی است. زیرا این میوه‌ها علاوه بر کم قند بودنشان، سرشار از ویتامین‌های ضروری، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها است که بدون افزایش سطح قند خون می‌توانند بهترین‌ها را برای بدن فراهم کنند. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

در صورتی که نیاز به گرفتن مشاوره در باره عمل اسلیو معده دارید فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *