سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده را چطور درمان کنیم؟

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده یکی از محبوب ترین روش ها برای مبارزه با چاقی مفرط است. در این عمل ۸۰ درصد از معده فرد بیمار کاملا از بدن خارج می شود و تنها ۲۰ درصد معده باقی می ماند. بعد از عمل اسلیو فرد کم اشتها شده و کم تر غذا می خورد که این امر موجب کاهش وزن در فرد مورد نظر می شود. یکی از عارضه های عمل اسلیو معده سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده می باشد.

البته هیچ جای نگرانی نیست زیرا این سرگیجه موقتی است و بعد از مدتی کاملا از بین می رود. در این مقاله قصد داریم تا در مورد سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه شوید.

دلایل اصلی سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

دلایل اصلی سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

همانطور که در بالا اشاره کردیم سرگیجه یکی از عوارض بعد از عمل اسلیو معده می باشد که در ادامه می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم تا جای هیچ گونه نگرانی در این مورد نداشته باشد.

  1. بلند شدن ناگهانی از حالت خوابیده به نشسته

بلند شدن ناگهانی از حالت خوابیده به نشسته

برای عمل اسلیو بیمار تحت بیهوشی قرار میگیرد و بعد از عمل همچنان تحت تاثیر داروها می باشد .

این امر موجب می شود که خون نتواند به سادگی به عروق سیاهرگی یا وریدی که در اندام تحتانی بدن وجود دارند، برسد و در آنجا تجمع کرده اند.

وقتی بعد اسلیو معده، بیمار به طور ناگهانی بلند می‌شود،خون نمی تواند با سرعت بالایی به مغز برسد که این مسئله دلیل اصلی سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده می باشد.

جای هیچ گونه نگرانی نیست بعد از چند روز این مشکل برطرف می شود. شما باید هنگام بلند شدن به آرامی بلند شوید تا دچار سرگیجه نشوید.

بعد از نشستن به مدت ۵ دقیقه پاها را از تخت آویزان کرده و بعد به آرامی قدم بردارید تا خون بیشتری به مغزتان برسد.

  1. عدم تعادل شیمیایی

عدم تعادل شیمیایی

بسیاری از آزمایشات نشان می دهد که عدم تعادل شیمیایی در بدن منجر به احساس سرگیجه های موقتی در بیمار می شود.

حتی رژیم غذایی محدود و تغییر سبک زندگی موجب احساس سرگیجه در فرد بیمار می شود.

بدن انسان برای عملکرد صحیح به غذا و آب کافی نیاز دارد. در صورت کمبود مواد مغذی و کم آبی، بدن عملکرد درستی نخواهد داشت، الکترولیت ها نیز نامتعادل می شوند و در نهایت احساس ضعف یا سرگیجه به دنبال چنین شرایطی رخ می دهد.

  1. باقی ماندن داروی بیهوشی بعد از عمل اسلیو معده

باقی ماندن داروی بیهوشی بعد از عمل اسلیو معده

یکی دیگر از دلایل سرگیجه بعد از اسلیو معده تزریق داروی بیهوشی می باشد. افرادی که عمل اسلیو معده انجام می دهند، دارای بافت چربی بسیاری هستند که موجب می شود این داروی بیهوشی در بافت چربی باقی بماند. خوردن آب کافی و خوب راه رفتن می تواند سرگیجه ای که تحت تاثیر داروهای بیهوشی است را از بین ببرد.

مصرف آب بعد از عمل بسیار مهم می باشد زیرا استفاده مایعات به اندازه در طول روز موجب می شود، حجم خون در داخل عروق بدن کافی باشد که این امر باعث می‌شود سرگیجه نداشته باشید.

از طرفی دیگر با مصرف آب، عملکرد قلب بهتر شده و قادر است خون کافی به مغز برساند، از این رو فرد دچار سرگیجه نخواهد شد.

  1. الکترولیت ها

الکترولیت ها

همانطور که در بالا اشاره کردیم، با کمبود مواد مغذی و کم آبی، بدن عملکرد درستی ندارد و همچنین الکترولیت ها نیز نامتعادل می شوند. پتاسیم، سدیم و کلر از الکترولیت های مهم بدن هستند. به همین جهت بیمارانی که عمل اسلیو انجام داده اند ، تغذیه صحیح و نوشیدن آب فراوان بسیار حائز اهمیت است تا الکترولیت های حیاتی در بدن متعادل بمانند. در اینصورت احتمال ایجاد سرگیجه به شدت کاهش می یابد.

  1. کمبود ویتامین ها، علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

کمبود ویتامین ها، علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

کاهش پیدا کردن ویتامین های مختلف بدن ، یکی دیگر از دلایل سرگیجه بعد از اسلیو معده می باشد.

در این مرحله پزشک معالج، آمپول های ویتامینی را برای بیمار تجویز می کند.

این کار باعث می شود تا بدن ویتامین های مورد نظر را دریافت کرده، تا دچار سرگیجه نشود.

  1. هیپوگلیسمی واکنشی

هیپوگلیسمی واکنشی

منظور از هیپوگلیسمی واکنشی وضعیتی است که می تواند بیمارانی را که بیشتر از یک سال است از عمل جراحیشان می گذرد، تحت تاثیر قرار دهد.

از علائم این عارضه می توان به مواردی از جمله لرزش، گیجی، سرگیجه و از دست دادن کامل هوشیاری اشاره کرد. این عارضه به صورت قندخون پایین مشخص می شود که بعد از غذا خوردن رخ می دهد.

این وضعیت یک عارضه جانبی برای کاهش وزن است که تنها تعداد کمی از بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد. قبل از عمل اسلیو معده، وزن اضافی می تواند منجر به افزایش هورمون هایی شود که افزایش تولید انسولین را به همراه دارد.

زمانی که بیمار تحت عمل اسلیو معده قرار می گیرد، بیماران به انسولین حساس تر می شوند و قند با سرعت بیشتری از جریان خون پاک خواهد شد که در نهایت منجر به هیپوگلیسمی واکنشی می شود.

بهترین راه این است که هر زمان که احساس کردید ضعف یا لرز دارید و زمان خوردن وعده غذایی کامل شما نیست، سعی کنید یک کربوهیدرات کوچک همراه با پروتئین کوچک مصرف کنید.

در صورتی که در وضعیت بی حالی قرار دارید، باید فورا قند خون خود را با نوشیدن آب بالا ببرید.

  1. سرگیجه بعد از اسلیو به دلیل نشت معده

سرگیجه بعد از اسلیو به دلیل نشت معده

همانطور که در مقاله ها بارها اشاره شد، در عمل اسلیو معده قسمتی از معده برداشته می شود و معده ای که باقی می ماند شبیه به یک موز است. زمانی که قسمتی از معده خارج می شود معده باقی مانده توسط پزشک بسته می شود.

این خط ایجاد شده گاهی همراه با نشت محتویات معده و شیره معده است. سرگیجه می تواند از علائم چنین مشکلی باشد.

اگر سرگیجه با درد شکم، ورم شکم، تب، ضربان قلب سریع یا تنگی نفس همراه باشد، باید این مسئله از سوی پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

۸. سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ

این سندروم در بیمارانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند مشاهده می شود. سندروم دامپینگ زمانی رخ می دهد که غذا مستقیما از معده بدون هضم شدن به روده کوچک منتقل می شود.

سرگیجه ناشی از سندرم دامپینگ به این جهت رخ می دهد که روده ها احساس می کنند که غذا بیش از حد غلیظ است و هورمون بیشتری در روده ترشح می‌شود.

این امر موجب پرتر شدن روده ها و در نتیجه احساس نفخ می شود، پس از نیم ساعت الی یک ساعت باعث ایجاد اسهال خواهد شد. برخی از موادی که توسط روده آزاد می شود و بر ضربان قلب و فشار خون تاثیر می گذارد که در نهایت باعث ایجاد سرگیجه خواهد شد.

  1. کمبود تغذیه ای

کمبود تغذیه ای

اصطلاح سرگیجه به ضعف و بی ثباتی اشاره دارد. جراحی چاقی می تواند منجر به کمبود ویتامین ها و مواد معدنی شود و بیماران احساس ضعف در پاهای خود دارند.

یکی از شایع ترین موارد کمبود تغذیه ای در میان بزرگسالان کمبود آهن است. کمبود آهن نیز می تواند ضعف و سرگیجه را به همراه داشته باشد.

در آخر

هدف تیم، بررسی سرگیجه بعد از اسلیو معده بوده، امیدواریم که این مطالب برایتان مفید بوده باشد. سرگیجه بعد از اسلیو معده دلایل مختلفی دارد ولی به هیچ وجه نگران نباشید چون پزشک معالج شما برای رفع این عارضه راه کارهایی را به شما پیشنهاد می دهد. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

در صورت گرفتن مشاوره فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *