روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده به چه صورت است؟

روند-کاهش-وزن-بعد-از-عمل-اسلیو-معده

جراحی اسلیو معده یکی از بهترین روش‌ها برای کسانی است که BMI بالایی دارند. این عمل یک عمل بی خطر که عوارض کمی دارد. یکی از پرتکرارترین سؤالات کاندید‌های جراحی این است که روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو چگونه است؟

خیلی از افراد نیز هستند که با بررسی جدول کاهش وزن بعد از  عمل اسلیو معده خیلی اصرار دارند که زودتر این عمل را انجام دهند. ولی این کار صحیح نیست و شما باید در ابتدا با بهترین دکتر در این زمینه مشورت کنید تا او شما را در این راه کمک کند.

هدف ما در این مقاله این است که برای شما توضیح دهیم که میزان کاهش وزن بعد از عمل معده چقدر است و اینکه چکار کنید تا بعد از این عمل بیشترین میزان کاهش وزن را تجربه کنید.

اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش وزن می‌باشد. این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود که حدود ۸۰ درصد معده بریده و از بدن جدا می‌شود و تنها قسمتی لوله مانند که شبیه یک موز است در بدن باقی می‌ماند.

مزایای عمل اسلیو معده

مزایای عمل اسلیو معده

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، عمل اسلیو معده بی خطر است و عوارض ناچیزی دارد. در ادامه برخی از مزایای این عمل را برای شما به اشتراک می‌گذاریم.

 1. با این که حجم معده کم می‌شود، اما فرد به بیماری‌هایی مانند سوء هاضمه دچار نمی‌شود. به علت این که انتهای معده دست نمی‌خورد و سالم باقی می‌ماند.
 2. از آنجایی که مدت زمان این عمل کوتاه است، مشکلاتی مانند ترومبوز وریدی و ریوی بسیار ناچیز است.
 3. احتمال نشت مواد غذایی بسیار کم است.
 4. پس از انجام عمل اسلیو معده، وزن فرد بیمار تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
 5. در مقایسه با دیگر عمل‌های جراحی، پوست شل و آویزان نمی‌شود.
 6. و …

چه کسانی می‌توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟

چه-کسانی می توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟

معیار انجام عمل اسلیو معده محاسبه شاخص توده بدنی است که با تقسیم وزن (به کیلوگرم) به مجذور قد (به متر) به دست می‌آید. از این رو مناسب‌ترین کاندید‌ها برای انجام عمل اسلیو معده شامل

 • افرادی که دارای شاخص توده بدنی ۴۰ به بالا هستند، می‌توانند این عمل را انجام دهند.
 • افرادی نیز هستند که شاخص توده بدنی کمتر از ۴۰ دارند. این افراد در صورتی که اضافه وزن تأثیر جدی روی سلامت آن‌ها داشته باشد، می‌توانند این عمل را با مشورت پزشک انجام دهند.

برای مثال افرادی که از دیابت رنج می‌برند و دارای اضافه وزن هستند بهترین راه برای آن‌ها عمل اسلیو معده می‌باشد.

 • افرادی که بیشتر از ۴۵٫۵ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند.
 • افرادی که به مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی اعتیاد نداشته باشند.
 • از نظر روحی فرد سلامتی باشند و به بیماری‌های روانشناختی یا افسردگی مبتلا نباشند.

حداکثر میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده چقدر است؟

حداکثر میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده چقدر است؟

بعد از عمل اسلیو معده، به طور چشمگیری وزن کاهش پیدا می‌کند. زیرا رژیم غذایی و دوره نقاهت شما طوری است که کمترین تمایلی به خوردن غذا دارید و این به کاهش وزن بعد از اسلیو معده کمک بسزایی می‌کند. البته لازم به ذکر است که همه یک جور وزن کم نمی‌کنند.

کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده در افراد متفاوت می‌باشد. این کاهش وزن به عوامل مختلفی بستگی دارد. که این عوامل عبارتند از:

 • میزان اضافه وزن و وزن حال حاضر شما
 • شاخص توده بدنی (BMI)
 • سن
 • جنس
 • سطح سلامتی
 • و دنبال کردن توصیه‌های رژیم و ورزش

میانگین کاهش وزن بعد از اسلیو معده

میانگین کاهش وزن بعد از اسلیو معده

با اسلیو معده شما می‌توانید به طور معمول حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد وزن کم کنید. اسلیو معده قادر است ۵۰ تا ۷۵ درصد میزان اضافه وزن شما را به کلی از میان بر دارد و شما را در محدوده سالم MBI قرار می‌دهد.

حتی ممکن است برخی افراد بیش از ۸۰ درصد اضافه وزن خود را از دست دهند و حتی ممکن است برخی کمتر از ۷۰ درصد وزن کم کنند.

لازم به ذکر است که بیشترین میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو طی ۶ ماه اول رخ می‌دهد. شما می‌توانید تا ۵۰ درصد از اضافه وزن خود را طی این مدت از دست دهید.

همچنین بهتر است بدانید که کاهش وزن تا ۲ سال پس از عمل اسلیو معده ادامه پیدا می‌کند. در نهایت تا ۷۰ درصد از اضافه وزن، پس از انجام این عمل از بین می‌رود.

راه‌هایی برای روند کاهش وزن بعد از اسلیو معده

راه هایی برای روند کاهش وزن بعد از اسلیو معده

اصلی‌ترین و مهم‌ترین کار‌هایی که باید بعد از عمل اسلیو معده انجام دهید تا از شر چاقی خلاص شوید عبارتند از رژیم غذایی سالم، ورزش و ویزیت با پزشک به طور منظم.

نوع رژیم غذایی

نوع-رژیم-غذایی-پس-از-عمل-اسلیو-به-کاهش-وزن-بیشتر-می-انجامد

بعد از عمل شما باید تا مدتی مایعات شفاف بخورید و بعد از اینکه کمی معده ترمیم شد اجازه‌ی مصرف غذا‌های پوره‌ای به شما داده می‌شود. حدود ۴ هفته بعد از عمل اسلیو معده شما می‌توانید غذا‌های نرم را وارد رژیم غذایی خود کنید و بعد از ۶ هفته نیز قادر هستید کم کم غذا‌های جامد بخورید و تقریباً به زندگی عادی باز گردید.

شما می‌توانید هر نوع غذایی را وارد رژیم خود کنید اما از خوردن غذا‌هایی که هیچ گونه ارزش غذایی ندارد و همچنین دارای کالری کاذب هستند، امتناع کنید.

برخی از افراد هستند که بعد از این که به کاهش وزن می‌رسند، دیگر به دستورالعمل‌های جراح خود گوش نمی‌دهند که این امر موجب کاهش روند وزن کم کردن شود و یا ممکن است که بازگشت وزن داشته باشند.

ورزش بعد از عمل اسلیو

ورزش بعد از عمل اسلیو

بعد از عمل شما حتماً باید زیر نظر پزشک شروع به فعالیت کنید تا بدنتان به این شرایط عادت کند. شما باید بعد از عمل پیاده روی آهسته را شروع کنید تا در ماه‌های دیگر بتوانید فعالیت‌های ورزشی دیگر خود را در دست بگیرید.

ویزیت پزشک بعد از عمل اسلیو معده

ویزیت پزشک بعد از عمل اسلیو معده

بعد از عمل اسلیو، پزشک زمان‌هایی را برای شما معین می‌کند تا برای ویزیت به مطب بروید، از این رو شما باید به طور دقیق آن را رعایت کنید. بطور کلی ویزیت‌های بعد از عمل جراحی چاقی بدین صورت می‌باشد.

 • هفته اول
 • ماه سوم
 • ماه ششم
 • ماه نهم
 • ماه دوازه
 • از سال دوم هر شش ماه
 • و از سال سوم بصورت سالیانه

جدول کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

جدول کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

برخی از تغییراتی که بعد از انجام عمل اسلیو معده در میزان وزن افراد به وجود آمده است در جدول زیر آورده‌ایم. لازم به ذکر است که مقادیری که در جدول وجود دارند به طور تقریبی هستند و ممکن است که این مقادیر متناسب با جنسیت فرد، سن او، میزان قد و وزن او تغییر کنند و کم یا زیادتر شوند.

بازه زمانی میزان کاهش وزن
ماه اول حدود ۸ کیلوگرم
ماه دوم حدود ۷ کیلوگرم
ماه سوم حدود ۵ کیلوگرم
ماه چهارم حدود ۴ کیلوگرم
ماه پنجم حدود ۳ کیلوگرم
ماه ششم حدود ۲ کیلوگرم
سال اول ۵۰ الی ۷۰ درصد از کل بدن
سال دوم ۸۹ الی ۹۰ درصد از کل بدن

 و در نهایت

هدف تیم در این مقاله بررسی روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده می‌باشد. امیدواریم که این مطالب برایتان مفید بوده باشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم روند کاهش وزن بعد از اسلیو معده در هر فردی متفاوت می‌باشد از این رو توصیه می‌کنیم هیچ وقت خودتان را با بقیه افرادی که تحت عمل جراحی بودند، مقایسه نکنید. از این که تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

در صورت گرفتن مشاوره فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

اسلیو مجدد معده

اسلیو مجدد معده

یکی از رایج‌ترین جراحی‌های کاهش وزن، جراحی اسلیو معده می‌باشد. این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.  بیماران بعد از این عمل به طور کلی کاهش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *