علت معده درد شدید و ناگهانی

علت معده درد شدید و ناگهانی
محتوا پنهان
2 علت معده درد شدید و ناگهانی

در چشم انداز پیچیده ناراحتی شکمی، درد شدید و ناگهانی معده نگران‌کننده است. این مقدمه به پیچیدگی‌های این ناراحتی شدید می‌پردازد و به دنبال کشف علل بالقوه‌ای است که ممکن است زمینه ساز چنین شروع ناگهانی باشد. از مسائل گوارشی گرفته تا شرایط پزشکی جدی‌تر، درک عوامل مختلفی که به درد شدید معده کمک می‌کنند، برای مداخله و تسکین به موقع اهمیت دارد.

 به ما بپیوندید تا پیچیدگی‌های این ناراحتی را بررسی کنیم، ریشه‌های مختلفی را که نیازمند توجه و در موارد خاص مشاوره فوری پزشکی هستند، روشن کنیم.

انواع درد معده

انواع درد معده

درد معده طیف وسیعی دارد و به اشکال مختلفی خود را نشان می‌دهد. از انواع معده درد می‌توان به

  • درد شکم همراه با احساس نفخ یا تجمع شدید گاز
  • دل پیچه همراه با مدفوع آبکی و احساس استفراغ
  • احساس سیری و نفخ بعد از غذا خوردن همراه با سوزش سر دل
  • دل درد همراه با یبوست

علت معده درد شدید و ناگهانی

علت معده درد شدید و ناگهانی

معده درد شدید و ناگهانی می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. هرگاه چیزی باعث التهاب یا آسیب پوشش معده شود، باعث معده درد ناگهانی می‌شود. علت‌های متفاوتی وجود دارند که می‌توانند موجب در معده شوند.

  • مواد غذایی، علت معده درد شدید و ناگهانی

مواد غذایی، علت معده درد شدید و ناگهانی

برخی از مواد‌های غذایی موجب بروز درد معده شدید و ناگهانی می‌شوند، که در این بخش قصد داریم تا آن‌ها را برای شما به اشتراک بگذاریم.

مسمومیت غذایی، علت معده درد شدید و ناگهانی

مسمومیت غذایی، علت معده درد شدید و ناگهانی

یکی از علت معده درد شدید و ناگهانی، مسمومیت غذایی می‌باشد. باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌های موجود در غذا باعث بروز این بیماری می‌شوند. از علائم مسمومیت غذایی می‌توان به اسهال، حالت تهوع، استفراغ، کمبود انرژی و افزایش درجه حرارت بدن اشاره کرد.

لازم به ذکر است که اگر بدنتان دچار کم‌آبی شده است، در استفراغ یا مدفوع خود خون مشاهده می‌کنید یا شدت اسهال زیاد است یا بیش از سه روز طول کشیده است، باید به پزشک مراجعه کنید.

غذاهای پر ادویه، علت معده درد شدید و ناگهانی

غذا‌های پر ادویه، علت معده درد شدید و ناگهانی

یکی دیگر از علت‌های معده درد شدید و ناگهانی مصرف غذا‌های پر ادویه می‌باشد. فلفل چیلی حاوی ماده‌ای به نام کپسایسین (Capsaicin) است که این ماده‌ی شیمیایی موجب احساس گرما و سوزش شده و ممکن است قسمت‌های حساس بدن از جمله معده را تحریک کند.

عدم تحمل لاکتوز، علت معده درد شدید و ناگهانی

عدم تحمل لاکتوز، علت معده درد شدید و ناگهانی

از دیگر دلایل معده درد شدید و ناگهانی می‌توان به عدم تحمل لاکتوز اشاره کرد. لاکتوز همان قند موجود در شیر و سایر محصولات لبنی می‌باشد. اگر بدن به اندازه‌ی کافی آنزیم «لاکتاز» نداشته باشد، این امر موجب می‌شود دستگاه‌ی گوارش در تجزیه‌ی این قند دچار مشکل شود.

از علائم عدم تحمل لاکتوز می توان به گاز، نفخ، آروغ، سوء هاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و درد گرفتگی عضلات شکم اشاره کرد. لازم به ذکر است که عدم تحمل لاکتوز هیچ درمانی ندارد. اما می‌توانید با مصرف لبنیات بدون لاکتوز یا استفاده از قرص‌هایی که به هضم لاکتوز کمک می‌کنند، آن را کنترل کنید.

عدم تحمل گلوتن، علت معده درد شدید و ناگهانی

عدم تحمل گلوتن، علت معده درد شدید و ناگهانی

حساسیت و عدم تحمل گلوتن به پروتئین موجود در جو، گندم و چاودار یکی دیگر از شایع‌ترین مشکلات معده است. افرادی که دچار این عارضه هستند دارای بیماری سلیاک(حساسیت به گلوتن)‌اند که به روده کوچک بسیار آسیب می‌رساند و مانع جذب مواد مغذی می‌شود.

نفخ، دفع گاز، اسهال، یبوست، خستگی مفرط و درد شکم از علائم مصرف مواد گلوتن دار است. لازم به ذکر است که حتی مصرف مقدار کمی از گلوتن درد‌های شدیدی را برایتان ایجاد می‌کند.

غذاهای اسیدی، علت معده درد شدید و ناگهانی

غذا‌های اسیدی، علت معده درد شدید و ناگهانی

یکی دیگر از دلایل معده درد شدید و ناگهانی مصرف غذا‌های اسیدی همچون آبمیوه‌ها و گوجه‌فرنگی است که می‌توانند معده را تحریک کنند. شما می‌توانید به جای مصرف آبمیوه از آب یا چایی استفاده کنید.

الکل، علت معده درد شدید و ناگهانی

الکل، علت معده درد شدید و ناگهانی

نوشیدنی‌های الکلی باعث نفخ می‌شوند. این دسته از نوشیدنی‌ها علائم سوزش سر دل را هم تشدید می‌کنند.

غذاهای نفاخ، علت معده درد شدید و ناگهانی

غذا‌های نفاخ، علت معده درد شدید و ناگهانی

از دیگر دلایل معده درد شدید و ناگهانی می‌توان به مصرف غذا‌های نفاخ اشاره کرد. نفخ و افزایش تولید گاز در دستگاه گوارش می‌تواند معده را تحت تأثیر قرار دهند.

از خوراکی‌هایی که می‌تواند تولید گاز را افزایش دهد، می‌توان به نوشیدنی‌های شیرین و بعضی از غذا‌ها مانند پیاز، حبوبات و کلم اشاره کرد. علاوه بر این جویدن آدامس یا غذا خوردن با دهان باز هم باعث بلعیدن هوا و بروز نفخ شود.

آلرژی غذایی، علت معده درد شدید و ناگهانی

آلرژی غذایی، علت معده درد شدید و ناگهانی

آلرژی غذایی یکی دیگر از دلایلی است که به معده درد شدید و ناگهانی منجر می‌شود. آلرژی غذایی زمانی رخ می‌دهد که بدن یک غذای خاص را با یک عامل مضر یا بیماری‌زا اشتباه می‌گیرد و سعی می‌کند در برابر آن از شما دفاع کند.

از علائم آلرژی غذایی می‌توان به معده درد، سوزن سوزن شدن و تورم دهان و گلو اشاره کرد. لازم به ذکر است اگر آلرژی بلافاصله با دارویی به نام «اپی نفرین» درمان نشود، به شوک و حتی مرگ منجر می‌شود. از مواد غذایی که می‌تواند موجب حساسیت در افراد شود، می‌توان به صدف، بادام‌زمینی و سایر مغز‌های خوراکی، ماهی، تخم‌مرغ و شیر اشاره کرد.

 سوء هاضمه، علت معده درد شدید و ناگهانی

 سوء هاضمه، علت معده درد شدید و ناگهانی

گاهی اوقات ممکن است که بعد از نوشیدن یا خوردن برخی از مواد غذایی همچون غذا‌های پرچرب، کافئین و نوشیدنی‌های شیرین یا الکلی دچار سوء هاضمه شوید که علاوه بر معده درد، نفخ هم ایجاد می‌کند. سو هاضمه زمانی رخ می‌دهد که اسید معده که در هضم غذا‌ها نقش دارد، دیواره‌ی پوششی معده را تحریک کند.

شما می‌توانید برای رفع این مشکل از دارو‌های بدون نسخه که به عنوان آنتی اسید (ضد اسید) شناخته می‌شوند، استفاده کنید.

کافئین، علت معده درد شدید و ناگهانی

کافئین، علت معده درد شدید و ناگهانی

کافئین از دیگر دلایل معده درد شدید و ناگهانی است. کافئین، ماده‌ی محرکی است که در چای و قهوه یافت می‌شود. این ماده می‌تواند معده را تحریک و برای بعضی افراد مشکلات گوارشی ایجاد کند. برای رفع این مشکل می‌توانید از چای و قهوه‌ی بدون کافئین استفاده کنید.

زیادهروی در مصرف غذا، علت معده درد شدید و ناگهانی

زیاده‌روی در مصرف غذا، علت معده درد شدید و ناگهانی

زیاده روی در مصرف غذا نیز می‌تواند موجب درد شدید و ناگهانی معده شود. پر کردن بیش از حد معده با غذا برای سلامتی خوب نیست. درد معده بعد از غذا خوردن می‌تواند نشانه‌ی مصرف بیش از حد غذا باشد.

  • بیماریها یکی دیگر از علتهای معده درد شدید و ناگهانی

بیماری‌ها یکی دیگر از علت‌های معده درد شدید و ناگهانی

برخی از بیماری‌ها نیز می‌تواند موجب بروز درد شدید و ناگهانی در معده شوند که در این بخش از مقاله قصد داریم تا آن‌ها را با شما به اشتراک بگذاریم.

گاستریت، علت معده درد شدید و ناگهانی

گاستریت، علت معده درد شدید و ناگهانی

گاستریت یکی از علت‌های معده درد شدید و ناگهانی هستند. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که مایع اسیدی که به هضم غذا کمک می‌کند، از سد محافظ معده عبور و پوشش آن را تحریک می‌کنند که به این وضعیت گاستریت (التهاب و ورم معده) می‌گویند.

معمولاً علاوه بر درد در قسمت فوقانی شکم که می‌تواند از درد خفیف تا درد شدید همراه با سوزش باشد، علائم دیگر گاستریت شامل احساس نفخ، سیری زودرس، کاهش اشتها، حالت تهوع و استفراغ است.

از دلایل این بیماری می‌توان به وجود باکتری هلیکوباکتر پیلوری، استفاده‌ی مداوم از دارو‌های مسکن مانند ایبوپروفن، نوشیدن الکل یا استرس اشاره کرد. برای رفع این بیماری می‌توانید از دارو‌های آنتی اسید استفاده کنید. البته بهتر است به پزشک مراجعه کنید زیرا گاستریت به خونریزی یا زخم معده منجر شود.

سنگهای صفراوی، علت معده درد شدید و ناگهانی

سنگ‌های صفراوی، علت معده درد شدید و ناگهانی

سنگ‌های صفراوی، سنگ‌های کوچکی هستند که از شیره‌های گوارشی که به هضم غذا کمک می‌کنند، ساخته می‌شوند. مصرف غذا‌های چرب، چاقی، دیابت، کاهش وزن سریع و ژنتیک از فاکتور‌های خطر این عارضه تلقی می‌شود.

گاهی ممکن است این سنگ‌ها لوله‌ها یا مجاری بین کبد، پانکراس (لوزالمعده)، کیسه صفرا و روده‌ی کوچک را مسدود کنند که موجب درد شدید معده می‌شود.

از علائم این بیماری می‌توان به درد شدید شکم، حالت تهوع، استفراغ، تب، ادرار به رنگ چای و مدفوع روشن اشاره کرد. لازم به ذکر است که اکثر اوقات سنگ‌ها خودبه‌خود حرکت می‌کنند. اما اگر این کار را انجام ندهند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

پانکراتیت، علت معده درد شدید و ناگهانی

پانکراتیت، علت معده درد شدید و ناگهانی

پانکراتیت از دیگر علت‌های معده درد شدید و ناگهانی می‌باشد. به التهاب پانکراس پانکراتیت می‌گویند. پانکراس، اندامی است که به بدن در هضم غذا و کنترل قند خون کمک می‌کنند.

مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی باعث بروز این عارضه می‌شود. یکی از شایع‌ترین علائم در صورت ابتلا به پانکراتیت، درد در قسمت بالای شکم می‌باشد که این درد می‌تواند پس از خوردن غذا بدتر شود. البته احتمال دارد مشکلات دیگری مانند حالت تهوع و استفراغ را هم تجربه کنید.

موارد خفیف بیماری ممکن است خودبه‌خود از بین بروند. اما پانکراتیت شدید می‌تواند خطرناک باشد. پزشک دارو‌های ضددرد تجویز می‌‎کند و از شما می‌خواهد که یک یا دو روز غذا نخورید. اگر بیماری برطرف نشد، باید در بیمارستان بستری شوید.

 بیماری التهابی روده، علت معده درد شدید و ناگهانی

 بیماری التهابی روده، علت معده درد شدید و ناگهانی

بیماری التهابی روده (IBD)، از دو بیماری به نام‌های کولیت اولسراتیو (UC) و بیماری کرون تشکیل شده است. در هر دو حالت، به نظر می‌رسد که سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال شده و روده را ملتهب می‌کند.

اگرچه IBD مستقیماً روی معده‌ی شما تأثیر نمی‌گذارد، اما درد شکم و حالت تهوع از علائم شایع آن محسوب می‌شوند. اسهال، درد مفاصل، تب و بثورات پوستی هم از سایر علائمی هستند که ممکن است در صورت ابتلا به IBD ایجاد شوند. پزشک با تجویز دارو و اصلاح سبک زندگی علائم بیماری التهابی روده را کنترل می‌کند.

گاستروانتریت، علت معده درد شدید و ناگهانی

گاستروانتریت، علت معده درد شدید و ناگهانی

گاستروانتریت یا آنفولانزای معده یکی دیگر از علت‌های معده درد شدید و ناگهانی است. این بیماری یک عفونت ویروسی است که با مصرف غذای آلوده ایجاد می‌شود یا از فردی که به آن مبتلا است به دیگران منتقل می‌شود.

این بیماری با اسهال آبکی، معده درد، حالت تهوع و استفراغ همراه است. لازم به ذکر است که این ویروسی که باعث گاستروانتریت می‌شود با ویروس آنفولانزای فصلی تفاوت دارد.

این بیماری هیچ درمانی ندارد، اما معمولاً خودبه‌خود از بین می‌رود. شما می‌بایست در صورت بروز مشکلاتی مثل تب، استفراغ، کم‌آبی بدن یا مشاهده‌ی خون در مدفوع و استفراغ باید به پزشک مراجعه کنید.

سرطان معده، علت معده درد شدید و ناگهانی

سرطان معده، علت معده درد شدید و ناگهانی

منظور از سرطان معده، رشد غیر طبیعی سلول‎‌های بخشی از این اندام است. بروز زخم معده و عدم کنترل تکثیر هلیکوباکتر می‌تواند فرد را مستعد بروز سرطان معده کند. از علائم رایج آن می‌توان به درد معده، دل درد، مشکل در بلع، احساس نفخ بعد از غذا خوردن، احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا، سوزش سردل، سوء هاضمه، حالت تهوع و کاهش وزن ناخواسته اشاره کرد. درمان آن معمولاً شامل جراحی برای برداشتن بخشی از معده است. ممکن است درمان‌های دیگری قبل و بعد از جراحی توصیه شوند.

گاستروپارزی یا فلج معده، علت معده درد شدید و ناگهانی

گاستروپارزی یا فلج معده، علت معده درد شدید و ناگهانی

گاستروپارزی وضعیتی است که در آن معده به کندی محتویات خود را به روده کوچک تخلیه می‌کند. از علائم این بیماری می‌توان به درد منتشر یا گرفتگی شکم، حالت تهوع، احساس سیری و استفراغ بعد از غذا خوردن اشاره کرد.

زخمهای گوارشی، علت معده درد شدید و ناگهانی

زخم‌های گوارشی، علت معده درد شدید و ناگهانی

زخم‌های گوارشی، زخم‌های بازی هستند که روی دیواره‌ی پوششی معده یا قسمت بالایی روده‌ی کوچک ایجاد می‌شوند. از علائم این بیماری می‌توان به درد گزنده یا سوزش معده، سوء هاضمه، حالت تهوع، استفراغ، نفخ و دفع گاز زیاد اشاره کرد.

بیشتر زخم‌های گوارشی توسط باکتری هلیکوباکترپیلوری یا استفاده بی‌رویه از دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی ایجاد می‌شوند. چرا که باعث تحریک و تغییر لایه مخاطی محافظ دستگاه گوارش می‌شوند.

لازم به ذکر است که افراد سیگاری و الکلی، بیش از دیگران به این زخم‌ها مبتلا می‌شوند. ناگفته نماند که ترشح طبیعی اسید معده برای هضم غذا و دفع میکروب‌های مواد غذایی ضروری می‌باشد، اما در صورت وجود زخم معده، ترشح اسید می‌تواند باعث احساس درد فراگیر شود. به‌همین‌دلیل، انواع قرص یا شربت ضد اسید به‌منظور کاهش ترشح اسید معده توسط دکتر زخم معده تجویز می‌شوند.

یکی دیگر از مشکلات افراد مبتلا به زخم معده درد معده عصبی است. در واقع هر بار که عصبی یا ناراحت می‌شوند، با افزایش ترشح اسید معده احساس درد شدیدی در ناحیه میانی شکم دارند. در صورت عدم درمان و گسترش زخم معده، ممکن است خونریزی معده رخ دهد که به‌عنوان علت درد معده شدید شناخته شده است.

 سندرم رودهی تحریکپذیر، علت معده درد شدید و ناگهانی

 سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر، علت معده درد شدید و ناگهانی

سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) باعث معده درد و نفخ می‌شود. از علائم این بیماری می‌توان به یبوست متناوب با اسهال شدید، گاز و نفخ شدید، خستگی، سوء تغذیه، کاهش وزن شدید، خونریزی از مقعد، عفونت، علت و در موارد شدید و سرطان اشاره کرد.

ناگفته نماند که علت بروز سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر مشخص نیست اما رژیم غذایی، استرس، هورمون‌ها و عفونت همگی می‌توانند در بروز آن نقش داشته باشند.

لازم به ذکر است که التهاب دردناک، زخم معده، زخم و انسداد در تمام نقاط دستگاه گوارش از وجود این عارضه در بدن خبر می‌دهد.

برای درمان این بیماری پزشک سعی می‌کند که از طریق تغییر رژیم غذایی، اصلاح سبک زندگی یا تجویز دارو به کنترل علائم این بیماری کمک کند. از کار‌هایی که برای کنترل این بیماری می‌توان انجام داد، می‌توان به آهسته غذا خوردن، حذف الکل و نوشیدنی‌های شیرین، اجتناب از مصرف غذا‌های پرچرب و فرآوری شده و ورزش اشاره کرد.

نفخ معده، علت معده درد شدید و ناگهانی

نفخ معده، علت معده درد شدید و ناگهانی

از دیگر بیماری که می‌تواند موجب درد معده شود، نفخ معده است. منظور از نفخ، تجمع گاز در دستگاه گوارش است که می‌تواند منجر به ناراحتی شکمی و درد معده شود.

ابن بیماری اغلب در نتیجه خوردن غذا‌های خاص رخ می‌دهد، البته ناگفته نماند که می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تر باشد. تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می‌تواند به کنترل تولید گاز بیش‌ازحد کمک زیادی کند.

بیماری سلیاک، علت معده درد شدید و ناگهانی

بیماری سلیاک، علت معده درد شدید و ناگهانی

از دیگر بیماری‌هایی که می‌تواند علت معده درد شدید و ناگهانی باشد، بیماری سلیاک است. بیماری سلیاک، یک اختلال در دستگاه گوارش است که به دلیل حساسیت به گلوتن موجود در چاودار، جو و گندم ایجاد می‌شود. درد معده، یبوست، اسهال و نفخ از شایع‌ترین علائم این بیماری هستند. برای درمان بیماری سلیاک باید گلوتن از رژیم غذایی حذف شود.

بازگشت (رفلاکس) اسید معده به مری، علت معده درد شدید و ناگهانی

بازگشت (رفلاکس) اسید معده به مری، علت معده درد شدید و ناگهانی

 سوزش سر دل یا اصطلاح پزشکی رفلاکس معده به مری یا رفلاکس اسید از دیگر علت‌های معده درد است. این بیماری به‌دلیل عملکرد ناقص دریچه کاردیا (دریچه رابط بین مری و معده) به مری نشت می‌کند و باعث احساس سوزش در قفسه سینه یا گلو می‌شود.

از علائم این بیماری می‌توان به سوزش سر دل، نارسایی در هضم، مشکل در بلع، درد معده، گرفتگی صدا، سرفه یا احساس وجود توده در گلو اشاره کرد.

با حذف الکل، پرهیز از غذا‌های تند و در صورت لزوم کاهش وزن می‌توانید به کنترل علائم سوزش سر دل کمک کنید.

ازوفاژیت یا التهاب مری، علت معده درد شدید و ناگهانی

ازوفاژیت یا التهاب مری، علت معده درد شدید و ناگهانی

مری لوله‌ای است که غذا را از دهان به معده می‌رساند. ازوفاژیت به تحریک و التهاب پوشش داخلی مری اشاره دارد و ازآنجایی‌که انتهای مری در تماس با ورودی معده قرار دارد، التهاب آن می‌تواند باعث درد معده شود.

التهاب مری می‌تواند به دلایل مختلفی همچون عفونت (به عنوان مثال، به قارچ کاندیدا یا ویروس هرپس سیمپلکس)، مصرف مستمر برخی دارو‌ها (به عنوان مثال، آنتی بیوتیک کلیندامایسین یا آسپرین) و آلرژی غذایی مری یا ازوفاژیت ائوزینوفیلیک باشد.

 از علائم این بیماری می‌توان به سوزش سر دل، درد بالای شکم، مشکل در بلع یا درد در هنگام بلع اشاره کرد.

پرکاری تیروئید، علت معده درد شدید و ناگهانی

پرکاری تیروئید، علت معده درد شدید و ناگهانی

غده‌ی تیروئید هورمون‌هایی تولید می‌کند که عملکرد‌های بدن را تنظیم می‌کنند. پرکاری تیروئید استخوان‌ها، عضلات و قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از علائم پرکاری تیروئید، معده درد و اسهال است. علائم دیگر شامل مشکلات خواب، کاهش وزن و تپش قلب می‌شوند.

سایر علتهای معده درد شدید و ناگهانی

سایر علت‌های معده درد شدید و ناگهانی

سایر عواملی که می‌توانند در بروز معده درد نقش داشته باشند، عبارتند از:

اضافه وزن، علت معده درد شدید و ناگهانی

اضافه وزن، علت معده درد شدید و ناگهانی

اضافه وزن یا چاقی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی مانند سوزش سر دل را افزایش دهد. کاهش وزن در افراد چاق می‌تواند به جلوگیری از آسیب معده بعد از غذا خوردن کمک کند.

 استرس، علت معده درد شدید و ناگهانی

 استرس، علت معده درد شدید و ناگهانی

یکی دیگر از علت‌های معده درد شدید و ناگهانی استرس می‌باشد. استرس از طریق منقبض کردن عضلات باعث بروز درد یا ناراحتی در معده می‌شود. تنفس آهسته و عمیق قبل از غذا خوردن می‌تواند عضلات را شل کند. آرام غذا خوردن هم از بروز درد معده پیشگیری می‌کند.

مصرف داروهای کاهندهی فشار خون، علت معده درد شدید و ناگهانی

مصرف دارو‌های کاهنده‌ی فشار خون، علت معده درد شدید و ناگهانی

دارو‌هایی که برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که شامل درد معده و یبوست می‌شود. اگر بعد از مصرف این دارو‌ها به عوارض جانبی ناشی از آن‌ها مبتلا شدید، با پزشک درباره‌ی تغییر نوع دارو مشورت کنید.

یبوست، علت معده درد شدید و ناگهانی

یبوست، علت معده درد شدید و ناگهانی

یکی دیگر از علائم درد ناگهانی و شدید معده، یبوست می‌باشد. یبوست با سفت بودن مدفوع، معده درد و نفخ همراه است. از روش‌ها برای درمان یبوست می‌توان به ورزش کردن، نوشیدن آب فراوان و مصرف غذا‌هایی که فیبر زیادی دارند مانند آلو و غلات کامل اشاره کرد.

لازم به ذکر است که اگر همیشه دفعات اجابت مزاج شما کمتر از سه بار در هفته است، برای دفع باید زور بزنید و مدفوع شما گلوله مانند و سفت است، ممکن است به یک بیماری جدی‌تر مبتلا شده باشید. در صورت مشاهده‌ی هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر معده درد دارید از مصرف خودسرانه دارو‌های ضد اسید خودداری کنید زیرا می‌تواند باعث سوءهاضمه یا یبوست شود. از این رو اگر زمانی دچار معده درد آزاردهنده و ناگهانی شدید، فوراً به‌دنبال درمان پزشکی باشید. به‌خصوص اگر همزمان علائمی همچون درد قفسه سینه، استفراغ خونی یا لکه‌های تیره رنگ، مدفوع سیاه، قهوه‌ای یا خونی، یبوست شدید و مزمن و … دارید.

 و در نهایت

هدف تیم بررسی علت معده درد شدید و ناگهانی بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. علت‌های معده درد بسیار متنوع است. از زیاده‌روی در مصرف غذا گرفته تا بیماری‌هایی مانند سلیاک، رفلاکس و … همگی می‌توانند در بروز این مشکل شایع گوارشی نقش داشته باشند.

شما می‌توانید با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل از بروز این مشکل جلوگیری کنید. و سالم که حاوی میوه‌ها و سبزیجات تازه باشد، در حفظ سلامت معده مؤثر است. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

در صورتی که نیاز به گرفتن مشاوره در باره عمل اسلیو معده دارید فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *