هفته ششم بعد از اسلیو معده

هفته-ششم-بعد-از-اسلیو-معده

شش هفته پس از جراحی اسلیو معده، معمولاً پیشرفت قابل توجهی هم در بهبود فیزیکی و هم در تنظیم سبک زندگی جدید شما مشهود است. احتمالاً شما با بسیاری از تغییرات پس از جراحی سازگار شده‌اید.

ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی موضوع هفته ششم بعد از عمل اسلیو بپردازیم. از این رو برای آشنایی بیشتر با این موضوع تا انتها با ما همراه باشید.

پیشرفت رژیم در هفته ششم

پیشرفت رژیم در هفته ششم

در این هفته رژیم غذایی شما دارای تنوع بیشتری از غذا‌ها، هم از نظر بافت و هم از نظر نوع می‌باشد. در این هفته می‌توانید غذا‌های جامد را در رژیم خود بگنجانید. حتماً در رژیم غذایی خود از پروتئین‌های بدون چربی، سبزیجات، غلات کامل و میوه‌ها استفاده کنید.

دریافت پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی از طریق رژیم غذایی و مکمل‌ها برای ادامه سلامت و بهبودی مناسب بسیار مهم است. همچنین رژیم غذایی پس از اسلیو معده باید به گونه‌ای باشد که فرد به هیچ عنوان دچار سوء تغذیه نشود. چون میزان جذب غذا پس از عمل اسلیو کاهش می‌یابد. از این رو احتمال سوء تغذیه پس از عمل اسلیو معده، البته در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب، وجود دارد.

شما باید تمامی غذا‌های مختلف را امتحان نمایید تا متوجه شوید معده شما به چه غذا واکنش مثبت و یا منفی نشان می‌دهد. یکی از مشکلات شایع در این زمان این است که ممکن است دچار رفلاکس معده شوید. رفلاکس معده، زمانی رخ می‌دهد که معده، به نوعی از ماده غذایی خاص، واکنش ناسازگار نشان دهد. بنابراین باید مواد غذایی که سبب رفلاکس معده در شما می‌شود را از لیست غذا‌های موجود در رژیم غذایی خود حذف نمایید.

شما می‌توانید با گذاشتن بالش در زیر سر هنگام استراحت طوری که وضعیت سر به صورت شیبدار قرار گیرد از رفلاکس معده جلوگیری کنید.

فعالیت بدنی در هفته ششم

فعالیت-بدنی-در-هفته-ششم

در این هفته سطح انرژی شما در حال افزایش می‌باشد و به شما این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌های بدنی منظم و متنوع‌تری داشته باشید. شما می‌توانید پیاده روی، دویدن، شنا یا تمرینات قدرتی سبک را در فعالیت‌های روزانه خود بگنجانید.

ورزش منظم به کاهش وزن کمک می‌کند، سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد و خلق و خو را تقویت می‌کند. به یاد داشته باشید که حفظ یک سبک زندگی فعال برای کاهش وزن مداوم و سلامت کلی بسیار مهم است.

لازم به ذکر است که امکان دارد حتی برای ماه‌ها، بسته به شرایط بیمار، انجام ورزش‌های سنگین به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.

کاهش وزن در هفته ششم

کاهش وزن در هفته ششم

بسیاری از افراد در این دوره کاهش وزن ثابت دارند. البته بار‌ها هم گفتیم که سرعت کاهش وزن می‌تواند متفاوت باشد. در شش هفته، ممکن است متوجه تغییراتی در فرم بدن و نحوه تناسب لباس خود شده باشید.

نوشیدن مایعات

نوشیدن مایعات

نوشیدن مایعات در تمامی فاز‌های رژیم غذایی امری واجب است. بدن شما به هیچ عنوان نباید دچار کم آبی گردد. خوردن آب، از نیم ساعت پیش از مصرف غذا و نیم ساعت پس از خوردن غذا مجاز نمی‌باشد. همچنین خوردن آب در میان غذا به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

مولتی ویتامینها

مولتی ویتامین‌ها

قرص مولتی ویتامین را دو بار در روز مصرف کنید. در این مرحله به جای مصرف مولتی ویتامین‌های جویدنی، بلعیدن قرص‌ها آسان‌تر است. برخی از بیماران به مکمل‌های دیگری مانند آهن یا کلسیم و قرص ویتامین D نیاز دارند.

مقابله با تغییرات عاطفی

مقابله با تغییرات عاطفی

بیماران پس از عمل اسلیو، اغلب تغییرات احساسی قابل توجهی را تجربه می‌کنند. مهم است که این احساسات را بپذیرید و به دنبال کمک مناسب مانند مشاوره یا روان درمانی باشید.

پرورش یک ذهنیت مثبت، می‌تواند به طور قابل توجهی بر بهبودی و موفقیت طولانی مدت شما تأثیر بگذارد. تکنیک‌هایی مانند ذهن آگاهی، مدیتیشن و جملات تأکیدی مثبت می‌توانند به مدیریت استرس، بهبود عزت نفس و حفظ انگیزه در طول سفر کاهش وزن کمک کنند.

اهمیت خواب با کیفیت

اهمیت خواب با کیفیت

خواب با کیفیت یکی از ضروری‌ترین کار‌ها در این دوره است. استراحت کافی، نقش مهمی در تنظیم خلق و خو، حفظ سطح انرژی و حمایت از فرآیند‌های درمانی طبیعی بدن دارد. راهکار‌هایی برای بهبود خواب عبارتند از:

 • یک برنامه خواب ثابت ایجاد کنید.
 • قرار گرفتن در معرض نمایشگر‌ها و وسایل الکترونیکی را قبل از خواب محدود کنید.
 • از مصرف بیش از حد کافئین بخصوص در هنگام عصر خودداری کنید.

دیگر نکات در هفته ششم پس از اسلیو

درد

درد

در این هفته شما باید فقط حداقل درد داشته باشید یا اصلاً درد نداشته باشید. البته لازم به ذکر است که برخی از بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا ممکن است حملات کیسه صفرا همراه با درد در قسمت فوقانی شکم و پشت را تجربه کنند.

همچنین گاهی اوقات بیماران در همین اوایل پس از جراحی ممکن است در کیسه صفرا سنگ ایجاد کنند و دچار درد شوند. از این رو حتماً باید به پزشک مراجعه کنند.

استفراغ

استفراغ

استفراغ در هفته ششم بعد از اسلیو معده معمول نیست. این نکته قابل ذکر است که اگر سریع غذا بخورید یا بنوشید ممکن است استفراغ کنید.

گرسنگی

گرسنگی

در این هفته ممکن است دوباره احساس گرسنگی کنید. این طبیعی است زیرا معده شروع به بهبودی می‌کند.

استپ وزنی

استپ وزنی

امکان دارد برخی در این دوره استپ وزنی را تجربه کنند. از این رو باید رژیم غذایی و ورزش خود را مجدداً ارزیابی کنید و مطمئن شوید که از دستورالعمل‌های توصیه شده، پیروی می‌کنید.

جلوگیری از بازیابی وزن

جلوگیری از بازیابی وزن

برای بیمارانی که تحت عمل اسلیو قرار گرفته‌اند، افزایش وزن می‌تواند نگران‌کننده باشد. از این رو برای جلوگیری آن باید:

 1. نوسانات وزن را از نزدیک زیر نظر داشته باشید.
 2. به محرک‌های خوردن احساسی بپردازید.
 3. در صورت افزایش وزن، به دنبال راهنمایی پزشکی باشید.

دیگر نکات شامل:

 • از بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش‌های شدید خودداری کنید.
 • حتماً در طول روز از وعده‌های کوچک استفاده کنید و از پرخوری پرهیز کنید.
 • استفاده از ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی در این دوران بسیار توصیه می‌گردد.
 • مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی در این دوره مجاز نمی‌باشد.
 • از مصرف غذا‌های سرخ شده، سس کچاپ، کافئین و شکلات به شدت خودداری کنید.
 • انجام حرکات ورزشی شکمی نیز در این دوره مجاز نمی‌باشد. انجام ورزش‌های سنگین و شدید در این دوره ممنوع است.
 • باید غذا را به طور کامل بجوید و به آرامی غذا بخورید.
 • غذا‌های غنی از پروتئین مصرف کنید. حداقل ۶۰ گرم پروتئین در روز را هدف قرار دهید.
 • غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات را در وعده‌های غذایی خود، بگنجانید تا مواد مغذی و فیبر ضروری را تأمین کنید.
 • مصرف چربی‌های ناسالم و قند‌های اضافه را محدود کنید، زیرا می‌توانند مانع از پیشرفت کاهش وزن شما شوند.

در آخر

هدف تیم بررسی هفته ششم بعد از اسلیو معده بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. هفته ششم زمانی مهم است که تغییرات را در زندگی روزمره خود ادغام کنید. روی پیشرفت‌های مثبتی که تجربه کرده‌اید تمرکز کنید، صبور باشید و به یاد داشته باشید که مسیر موفقیت بلندمدت شامل تعهد به یک سبک زندگی سالم و رفاه کامل است.

همچنین به یاد داشته باشید، جدول زمانی بهبودی همه افراد می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین مهم است که از راهنمایی‌های ارائه شده توسط پزشک خود پیروی کنید.

به سبک زندگی جدید خود ادامه دهید، در صورت نیاز به دنبال حمایت باشید و تغییرات مثبتی را که برای سلامتی و رفاه خود ایجاد می‌کنید، بپذیرید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *