دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده چقدر است؟

نکاتی برای مراقبت در دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده

امروزه عمل اسلیو معده یکی از بهترین روش‌ها برای کم کردن وزن است که از محبوبیت بالایی برخوردار است. افرادی که دارای اضافه وزن بالایی هستند، این روش را برای از بین بردن بیماری های ناشی از آن و چربی ها به کار می‌برند، ولی رعایت نکات دوره نقاهت، یکی از عواملی است که موجب به دست آوردن نتایج مفید در این عمل لاغری می شود.

در این مقاله قصد داریم درباره دوره نقاهت عمل اسلیو معده اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

تعریف اسلیو معده

تعریف اسلیو معده

اسلیو معده یکی از بهترین روش ها برای مبارزه با چاقی مفرط است. این عمل به روش لاپاراسکوپی انجام می شود که پزشک معالج حدود ۸۰ درصد فرد بیمار را از بدنش خارج می کند. این کار موجب می شود فرد کمتر احساس گشنگی کند و همچنین کمتر غذا بخورد، در نتیجه فرد مورد نظر با کاهش وزن چشم گیری روبرو می شود.

 مزایای عمل اسلیو معده

 مزایای عمل اسلیو معده

برای کسانی که اضافه وزن بالایی دارند، عمل اسلیو معده پر از فواید است. از جمله این فواید به صورت زیر است:

 • افراد بعد از عمل اسلیو معده احساس گرسنگی کمتری می کنند و هنگام خوردن غذا بعد از چند لقمه بی اشتها می‌شوند.
 • این عمل نسبت به عمل‌های جراحی دیگر در مدت زمان کوتاه تری به طول می‌انجامد.
 • عمل اسلیو معده موجب ایمنی در جریان گوارشی می‌شود.
 • احتیاجی به قراردادن اشیاء دیگر در درون بدن نمی باشد.
 • وزن اضافی پس از یک سال و نیم به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
 • و …

چه کسانی باید عمل اسلیو معده را انجام بدهند؟

چه کسانی باید عمل اسلیو معده را انجام بدهند؟

اگر می خواهید بدانید که شما کاندید جراحی هستید یا خیر. باید با استفاده از شاخص توده بدنی، میزان اضافه وزن خود را اندازه گیری کنید.

 • اگرBMI  خود را حساب کردید و حاصل آن عدد ۴۰ بود، به معنای این است که جزء افرادی هستید که باید عمل اسلیو معده را حتماً انجام بدهید.
 • اگرBMI  خود را حساب کردید و حاصل آن عدد ۳۰ به دست آمد، شما نیز کاندید عمل اسلیو معده هستید.
 • اگر شاخص توده بدنی ۲۹٫۹ یا کمتر از آن باشد، این افراد نیازی به جراحی اسلیو معده ندارند، ولی باید با رژیم و ورزش وزن خود را کاهش دهند.

مدت زمان دوره نقاهت عمل اسلیو معده

مدت زمان دوره نقاهت عمل اسلیو معده

دوران نقاهت بعد از اسلیو معده دو مرحله است. افراد بعد از عمل اسلیو معده باید ۱۴ تا ۲۱ روز به استراحت بپردازند. هفته ی اول به دوره استراحت مطلق هم شناخته می شود، زیرا شخص به هیچ عنوان نباید هیچ گونه فعالیتی داشته باشد و فقط باید برای انجام کارهای ضروری مانند دستشویی از بستر خود بلند شود.

دوره بعدی نقاهت بعد از انجام عمل جراحی اسلیو معده، بعد از یک هفته ابتدایی شروع می شود و تا سه هفته ادامه خواهد داشت.

بعد از دوره نقاهت، شخص می تواند فعالیت های روزمره خود را به طور کامل انجام دهد و دیگر اجباری برای استراحت مطلق نیست. مدت زمان دوره نقاهت اول و دوره نقاهت دوم در مجموع یک ماه به طول می انجامد.

درست است که در دوره نقاهت دوم شما می توانید به آسانی فعالیت های روزمره خود را انجام دهید، اما باید توجه داشته باشید که هنوز انرژی از دست رفته شما به طور کامل برگردانده نشده است و باید در انجام بعضی از کارها مراعات کنید.

آزمایش های دوره نقاهت پس از عمل اسلیو معده

آزمایش های دوره نقاهت پس از عمل اسلیو معده

در روزهای اول بعد از عمل از فرد آزمایش بلع گرفته می شود. این آزمایش با پرتو ایکس انجام می شود. به این صورت است که فرد مورد نظر باید یک ماده بدون رنگ که کنتراست نام دارد، را بخورد، این ماده وارد معده و روده فرد می‌شود.

گفتنی است که این آزمایش به این منظور انجام می‌شود که درصورت نشتی یا مسدود شدن معده و روده، مشکل مربوطه مشخص شود. پس از آزمایش و تایید آن توسط پزشکان، به بیمار اجازه مصرف مایعات داده می‌شود.

ویتامین و مکمل های مورد نیاز بعد از عمل اسلیو معده

ویتامین و مکمل های مورد نیاز بعد از عمل اسلیو معده

بعد از عمل اسلیو معده، فرد مورد نظر دچار کمبودهایی همچون کمبود ویتامین و مکمل می شود که پزشک برای پیشگیری از این مشکل، ویتامین ها و مکمل را برای بیمار تجویز می کند.

 • شما می توانید طبق دستور پزشک باید مصرف آن ها را شروع کنید، سیترات کلسیم را در طول روز طبق تجویز پزشک سه مرتبه استفاده کنید، آغاز استفاده از آن ۳۰ روز پس از انجام عمل اسلیو معده می باشد.

شما می توانید به ۲ روش آن را مصرف کنید. شما می توانید آن را بجوید یا با مایعات آن را مصرف کنید، همچنین لازم به ذکر است که از زمان مصرف مواد دارای آهن دو ساعت فاصله داشته باشد.

 • استفاده از ویتامین b12 طبق تجویز پزشک و به صورت زیر زبانی در طول روز یا هفت روز یکبار استفاده شود.
 • استفاده از مکمل های پروتئینی برای نیازهای کمبود ویتامین بدن در طول روز به میزان ۶۰ گرم الزامی است.

نکاتی برای مراقبت در دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده

نکاتی برای مراقبت در دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده

 1. یکی از نکاتی که باید بعد از عمل اسلیو معده به آن توجه کنید، خودداری از حمام رفتن و دوش آب داغ یا سونا و جکوزی به مدت سه هفته است. استفاده از آب داغ موجب التهاباتی در قسمت بخیه ها می شود.
 2. پس از عمل بهتر است از کفش هایی که نیروی زیادی وارد می کنند، یا جوراب هایی که تنگ هستند، استفاده کنید، زیرا این امر موجب افزایش جریان خون بعد از جراحی می شود، علاوه بر این برای جلوگیری از جمع شدن خون در پاها بسیار مناسب می باشند.
 3. بعد از عمل اسلیو معده، فرد مورد نظر باید نکاتی را در رابطه با خوردن و آشامیدن رعایت کند. این کارها عبارتند از :
 • همانطور که قبلا اشاره کردیم، دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده در دو مرحله است. تغذیه در دوره نقاهت اول بسیار حائز اهمیت است، زیرا معده شما در حساس ترین حالت ممکن وجود دارد و قادر به تحمل غذاهای سنگین و چرب نمی باشد. در دوره نقاهت اول شخص فقط می تواند نوشیدنى هاى مایع را استفاده کند.

پس در هفته نخست از مصرف غذاهای سفت خودداری کنید، زیرا باعث وارد شدن فشار زیادی روی معده می‌شوند.

در دوره نقاهت دوم، اما تغذیه کاملاً متفاوت خواهد بود، در هفته ابتدایی دوره نقاهت دوم شما باید همچنان غذاهای بسیار نرم همچون سوپ له شده را استفاده کنید.

در هفته دوم در دوره نقاهت دوم شما می توانید غذاهایی مانند پوره سیب‌زمینی را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید.

در هفته سوم در دوره نقاهت دوم نیز می توانید از غذاهایی همچون گوشت، سبزیجات، برنج، نان و دیگر مواد غذایی را مصرف کنید. البته لازم به ذکر است که نباید زیاده روی کنید، در غیر این صورت باز هم دچار مشکل خواهید شد.

 • پس از انجام عمل فرد مورد نظر باید غذا را به تعداد دفعات زیاد و به تدریج بخورد.
 • بعد از عمل اسلیو معده، فرد نباید بیش از حد پرخوری کند تا مشکلی برای معده آن به وجود نیاید.
 • استفاده از پروتئین ها به مقدار لازم، همچنین سبزیجات جزء برنامه مهم رژیم غذایی هستند.
 1. ورزش یکی دیگر از مواردی است که در دوره نقاهت بعد از عمل جراحی اسلیو معده باید به آن توجه کافی داشته باشید. پیاده روی یکی از بهترین ورزش ها بعد از عمل اسلیو معده می باشد، زیرا شما نمی توانید در دوره ی نقاهت ورزش های سنگین انجام دهید.

حتی پیاده روی نیز باید خیلی آهسته و در مسافت کم انجام شود. باشگاه رفتن و انجام حرکات بدن‌سازی، ایروبیک، ورزش‌های رزمی و … در دوران نقاهت ممنوع می باشد.

 1. از وارد کردن نیروی زیاد به اجسام سنگین خودداری کنید.
 2. از بلند کردن اجسام سنگین نیز در دوره نقاهت بعد از عمل اسلیو معده خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند به بخیه های شما آسیب برساند.
 3. استراحت کردن در دوران نقاهت بسیار حائز اهمیت است. بعد از عمل اسلیو معده پزشک برای جلوگیری از درد در بیمار، مسکن تجویز می کند که بعد از مصرف ممکن است احساس خواب آلودگی کنید.

به هیچ عنوان در مقابل احساس خواب آلودگی خود مقاومت نکنید و هر گاه احساس خستگی کردید، بخوابید، این کار باعث می شود که انرژی شما در زمان کمتری به حالت اولیه خود برگردد. زیرا سلول های بدن قابلیت بیشتری برای ریکاوری دارند.

بعد از گذراندن دوره دوم نقاهت بعد از عمل، اگر شاغل هستید بعد از کار حتما ساعتی را به استراحت بگذرانید و یا اگر خانه دار هستید بعد از هر کار بیست دقیقه استراحت کنید. استراحت نکردن کافی موجب درد در بیمار می شود.

 1. انتخاب پزشک معالج و نحوه انجام عمل جراحی اسلیو معده هم تاثیر بسیاری در سپری کردن دوران نقاهت دارد. ممکن است هر خطایی در حین هر جراحی اتفاق بیفتد، از این رو کاملا واضح و مشخص است که هر چه پزشک معالج شما مهارت، تخصص و تجربه بیشتری در انجام عمل جراحی اسلیو معده داشته باشد، اینگونه خطاها صورت نگرفته و شما دوران نقاهت بعد از انجام عمل جراحی اسلیو معده را به سادگی سپری خواهید کرد.

و در نهایت

هدف تیم، بررسی دوران نقاهت پس از عمل اسلیو بوده، امیدواریم که این مطالب برایتان مفید بوده باشد. همینطور که بارها اشاره کردیم، یکی از بهترین روش ها برای مبازه با چاقی مفرط عمل اسلیو معده می باشد.

این عمل دوران نقاهت کوتاه مدتی دارد که این کاملا بستگی به شما دارد که چقدر آن را رعایت کنید. بنابراین رعایت هر چه بیشتر در این دوره، سپری کردن سریع تر دوران نقاهت را در پی دارد. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

در صورت گرفتن مشاوره فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *