بارداری بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

بارداری بعد از عمل اسلیو معده

همانطور که بار‌ها اشاره کردیم یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌ها برای مبارزه با چاقی مفرط عمل اسلیو معده می‌باشد. خانم‌هایی که دچار اضافه وزن بالایی هستند دچار مشکلات زمینه‌ای همچون تغییرات هورمونی، سندروم تخمدان پلی کیستیک و … هستند که این مسأله خود می‌تواند باعث تأخیر در بارداری و در شرایطی حتی بارداری خطرناک باشد.

خانم‌هایی که کاندید این عمل جراحی هستند، یکی از دغدغه‌هایشان این است که آیا بارداری بعد از اسلیو معده امکان‌پذیر است یا خیر؟ باید در جواب بگوییم که بارداری بعد از جراحی لاغری بی‌خطر است و هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. از این رو در این مقاله قصد داریم تا بارداری بعد از عمل اسلیو معده را مورد بررسی قرار دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

عمل اسلیو معده و اثر مفید آن در دوران حاملگی

عمل اسلیو معده و اثر مفید آن در دوران حاملگی

چندین روش جراحی برای لاغری وجود دارد که یکی از آن‌ها عمل اسلیو معده است که این جراحی به‌صورت بسته و به‌روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد و تقریباً حدود ۸۰ درصد از معده بیمار برداشته می‌شود.

بعد از این عمل تغییرات هورمونی نیز ایجاد می‌شود، از این رو این عمل نه تنها منعی برای بارداری ایجاد نمی‌کند، بلکه به تجربه بارداری راحت‌تر نیز کمک خواهد کرد.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کاهش وزن قبل از حاملگی چه با رژیم غذایی و چه با جراحی اسلیو یا بای پس معده، خطرات حاملگی هم در مادر و هم در جنین را کاهش می‌دهد.

بیماری های شایع زمان حاملگی

بیماری های شایع زمان حاملگی

 • دیابت حاملگی (Gestational diabetes)
 • فشار خون حاملگی
 • خونریزی‌های بعد از زایمان (Postpartum hemorrhage)
 • خطرات سزارین
 • جنین ماکروزوم (جنین بزرگ)
 • پره اکلامپسی

اثرات مفید کاهش وزن برای بارداری

اثرات مفید کاهش وزن برای بارداری

 • بهبود تخمدان پلی کیستیک (PCO)
 • درمان اختلال قاعدگی
 • بهبود تخمک‌گذاری
 • کاهش سقط
 • افزایش موفقیت درمان‌های ناباروری مثل ای وی اف (IVF)

چه زمان بعد از عمل لاغری می‌توان باردار شد؟

چه زمان بعد از عمل لاغری می‌توان باردار شد؟

همانطور که می‌دانید افرادی که عمل اسلیو انجام می‌دهند شانسشان برای باردار شدن بیشتر از افراد با اضافه وزن بالا می باشد. بعد از عمل اسلیو معده، بارداری باید با مشورت پزشک و مراقبت‌های خاص در مدت زمان مشخصی که پزشک تعیین می‌کند اتفاق بی‌افتد.

زیرا برای رسیدن به وزن ایده‌آل بعد از دوران نقاهت نیاز به یک پروسه یکساله دارد. از این رو اکثر پزشکان معتقدند که بعد از جراحی‌های لاغری با توجه به دارو درمانی و شرایط نقاهت بیمار، بهتر است که برای بارداری یک مدت زمان ۱۸ ماه تا ۲ سال را در نظر گرفت.

  • بعد از جراحی‌های لاغری، خانم‌ها ممکن است شرایط استرس و درد‌های فراوانی را تحمل کنند. از این رو الزامی است که تا رسیدن به یک وضعیت پایدار از نظر روحی و جسمی برای بارداری صبر کنند.
  • در دوران نقاهت، بدن دچار کمبود انواع ویتامین هاست. از این رو قبل از اقدام به بارداری، پزشک معالج شما با انجام آزمایشاتی هورمون‌ها، ویتامین‌ها و املاح بدنی را بررسی می‌کند و در صورت لزوم دارو درمانی شروع می‌شود.
  • مهم‌ترین نکته در این زمینه این است که خانمی که جراحی لاغری انجام داده است باید به ثبات وزنی برسد و سپس اقدام به بارداری کند.

بارداری در مدت کوتاه بعد از جراحی لاغری

بارداری در مدت کوتاه بعد از جراحی لاغری

طبق تحقیقات مرکز زنان و زایمان آمریکا (ACOG) باردار شدن در طی کمتر از ۱۸ ماه بعد از عمل جراحی چاقی می‌تواند خطر به دنیا آوردن نوزاد نارس، نوزادانی را که از نظر سن حاملگی کوچک هستند، را افزایش دهد.

اقدامات لازم پس از جراحی لاغری برای سلامت مادر و جنین 

اقدامات لازم پس از جراحی لاغری برای سلامت مادر و جنین 

همانطور که در بالا اشاره کردیم بعد از عمل لاغری ممکن است کمبود ویتامین و املاح معدنی رخ دهد که امری شایع و طبیعی است. پس خانم‌هایی که قصد بارداری دارند باید مکمل‌های ویتامینی استفاده کنند.

خانم‌ها باید قبل از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند. پزشک معالج با آزمایش‌های لازم میزان آمادگی بدن شما را برای بارداری می‌سنجد، در صورتی که از نظر جسمی و روحی آمادگی لازم برای بارداری را داشته باشید، پزشک به شما توصیه می‌کند که زیر نظر یک پزشک تغذیه، بدن خود را از نظر دریافت مواد مغذی و ویتامین‌های لازم تأمین کنید، همچنین دارو‌های مکمل مورد نیاز نیز برای شما تجویز خواهد شد.

لازم به ذکر است که تهوع صبحگاهی برای خانم‌هایی که عمل لاغری انجام داده‌اند بیشتر است و همچنین خطر ابتلا به دیابت و فشار خون بارداری نیز مسأله‌ای است که برای آنان نیز وجود دارند، از این رو باید با یک پزشک متخصص تغذیه و پزشک لاغری خود در ارتباط باشند.

رژیم غذایی توصیه شده در دوران بارداری

رژیم غذایی توصیه شده در دوران بارداری

شاید به این فکر کنید که بعد از عمل لاغری غذایی که مصرف می‌کنید پس از جراحی لاغری برای مادر و جنین کافی است؟ باید بگوییم که به هیچ عنوان نگران نباشید که با کمتر خوردن پس از جراحی لاغری ممکن است نتوانید مواد غذایی مورد نیاز جنین را تأمین کنید.

احتمال این امر نزدیک صفر می‌باشد زیرا جنین مواد مورد نیاز خود را از بدن شما دریافت می‌کند و نیازی به پرخوری در سه ماهه اول و دوم وجود ندارد. در سه ماهه آخر ممکن است نیاز باشد تا ۲۰۰ کالری بیش از مقدار معین بخورید.

مکمل‌های مورد نیاز پس از عمل در دوران بارداری

مکمل‌های مورد نیاز پس از عمل در دوران بارداری

کمبود ویتامین‌هایی چون B12، آهن، ویتامین D و یا کلسیم بعد از عمل اسلیو معده کاملاً طبیعی است. همچنین این ویتامین‌ها برای داشتن یک بارداری سالم و نرمال لازم هستند.

از این رو خانم‌ها باید در سه دوره اقدام به بارداری، در حین بارداری و در شیردهی حتماً از مکمل‌های ویتامینی استفاده کنند.

نکاتی که باید در این مورد رعایت کنید عبارتند از:

 • مصرف ویتامین‌های خاص بارداری و مکمل‌های معدنی
 • چکاپ سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم و اسید فولیک و ویتامین‌های محلول در چربی در ابتدای بارداری
 • چکاپ مکرر خون برای آگاهی از سطح مواد مغذی بدن
 • سطح ویتامین A باید چک شود، زیرا ممکن است به مصرف میزان بیشتری از این ویتامین برای رشد بهتر کودک نیاز داشته باشید.

همچنین ممکن است به مصرف ویتامین K و ویتامین E نیز نیاز باشد.

راه حلی برای جلوگیری از مشکل اضافه وزن در دوران بارداری

راه حلی برای جلوگیری از مشکل اضافه وزن در دوران بارداری

اضافه وزن در دوران بارداری یک امر کاملاً شایع است. اما خانم‌هایی که قبلاً عمل اسلیو معده انجام داده‌اند نباید بیش از ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. اضافه وزن بیشتر خطر ابتلا به دیابت بارداری، فشارخون و عوارض دیگر را افزایش می‌دهد.

در نتیجه خانم‌ها زمان بارداری می‌بایست از یک رژیم تغذیه‌ای سالم و مناسب پیروی کنند و در کنار آن از مصرف مولتی ویتامین‌ها غافل نشود.

پس برای یک بارداری سالم باید

 • سعی کنید فعال باشید و رژیم غذایی سالمی در پیش بگیرید.
 • بهتر است با پزشک خود درباره اینکه چه بخورید؟ چطور بخورید؟ و میزان آن چقدر باشد؟ مشورت کنید.

برای انجام فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، یوگا و شنا نیز با پزشک مشورت کنید، داشتن فعالیت به زایمانی راحت، کنترل وزن و… کمک می‌کند.

شرایط شیردهی بعد از عمل های لاغری

شرایط شیردهی بعد از عمل های لاغری

نگران نباشید شما هم می‌توانید به فرزند خود شیر دهید اما باید توجه داشته باشید که بدن شما با مادران طبیعی از نظر میزان مواد معدنی و املاح کمی متفاوت می‌باشد.

بدن شما مدام در معرض خطر کم شدن آب بدن قرار دارد، کمبود پروتئین، مواد مغذی و ویتامین‌ها در بدنتان باعث می‌شود که شیر شما ارزش غذایی مناسب برای رشد نوزاد را نداشته باشد، بنابراین اکثر پزشکان توصیه می‌کنند شما که جراحی لاغری را تجربه کرده‌اید به جای تغذیه با شیر مادر، نوزاد خود را با روش‌های جایگزین شیر مادر تغذیه کنید.

آیا در دوران بارداری، تمام وزنی که بیمار کم کرده باز می گردد؟

آیا در دوران بارداری، تمام وزنی که بیمار کم کرده باز می گردد؟

خیلی از خانم‌هایی که عمل اسلیو انجام داده‌اند، به دلیل اینکه می‌ترسند وزنی که کم کرده‌اند دوباره بازگردد باردار نمی‌شوند. اما این موضوع صحت ندارد.

درست است که در دوران بارداری، شخص میزانی وزن اضافه کند، اما این اضافه وزن به معنای بازگشت فرد به حالت اول نیست. این اضافه وزن به علت رشد جنین در محیطی با مایع آمنیوتیک و جفت می‌باشد. در این دوران بدن خون بیشتری تولید می‌کند، از این رو سینه‌ها، عضلات و استخوان‌ها بزرگتر می‌شوند.

 و در آخر

هدف تیم، بررسی بارداری بعد از عمل اسلیو معده بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. همانطور که در بالا اشاره شد انجام جراحی چاقی ممکن است باعث افزایش قدرت باروری شما شود.

لازم به ذکر است که پس از انجام جراحی چاقی قبل از بارداری باید ۱۸ ماه صبر کنید. همچنین در دوران بارداری باید با پزشک جراح چاقی خود مشورت کنید و خیلی مهم است که پزشک شما در مورد بارداری پس از انجام عمل های جراحی اطلاعات کافی داشته باشد. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

اسلیو مجدد معده

اسلیو مجدد معده

یکی از رایج‌ترین جراحی‌های کاهش وزن، جراحی اسلیو معده می‌باشد. این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.  بیماران بعد از این عمل به طور کلی کاهش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *