آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده چیست؟

قبل از عمل اسلیو شما باید یکسری از آزمایش‌ها را انجام دهید تا اطلاعات دقیقی در رابطه با بدن شما در اختیار پزشک معالج قرار بگیرد. این اطلاعات در روند عمل جراحی می‌تواند تأثیرات بسیار بالایی داشته باشد.

آیا شما با آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید آزمایش‌های قبل از عمل جراحی اسلیو معده به چه منظوری انجام می‌شوند؟ ما در این مقاله قصد داریم این آزمایش‌ها و هدف این آزمایش‌ها را برای شما بازگو کنیم.

آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده + هدف انجام آن

آزمایش خون

آزمایش خون

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آزمایش قبل از انجام عمل اسلیو معده، آزمایش خون است. برای انجام این آزمایش دلایل متعددی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تشخیص کم خونی در فرد مورد نظر است. این آزمایش انجام می‌شود تا پزشک بداند بیمار دچار کم خونی هست یا خیر؟ اگر فرد مورد نظر دچار کم خونی باشد دکتر تدابیری را در نظر می‌گیرد تا بیمار بعد‌ها دچار مشکل نشود. دیگر هدف آزمایش خون تشخیص باردار بودن یا نبودن فرد است که در این صورت اگر فرد باردار باشد این عمل به تعویق می‌افتد.

 آزمایش دیابت

آزمایش دیابت

دیگر آزمایش مهمی که باید قبل از انجام عمل اسلیو انجام دهید آزمایش دیابت است که دیابت را در افراد مختلف نشان می‌دهد. این آزمایش به این منظور است که افرادی که دارای دیابت هستند بیهوش کردن آن‌ها خطرناک می‌باشد و امکان دارد بعد از بیهوشی، به هوش نیایند. البته نگران نباشید اگر شما دیابت دارید پزشک شما از روش‌های دیگری برای انجام عمل اسلیو استفاده می‌کند.

آزمایش کارکرد کلیه

آزمایش کارکرد کلیه

آزمایش تشخیص عملکرد کلیه یکی دیگر از مهم‌ترین آزمایش‌ها قبل از انجام عمل اسلیو معده می‌باشد. انجام این آزمایش به این منظور است، کسی که مشکل کلیوی داشته باشد رژیم غذایی متناسب با شخص مورد نظر طراحی می‌شود. لازم به ذکر است که بیماران کلیوی حساس‌ترین هستند برای همین باید در مورد رژیم غذایی و تجویز دارو‌ها دقت به خرج داد. اگر این آزمایش انجام نشود، ممکن است پزشک دارویی را تجویز کند که بیماری او تشدید شود. پس انجام این آزمایش نیز الزامی است.

آزمایش انعقادی

آزمایش انعقادی

یکی دیگر از دلایل آزمایش خون تشخیص انعقاد خون در فرد مورد نظر است که انعقاد خون و مشکل‌های وابسته به آن از طریق آزمایش خون مشخص می‌شود. انعقاد خون مشکل‌هایی را به همراه دارد. برای مثال کسانی که انعقاد خون دارند به طور طبیعی نمی‌تواند جای زخم را خوب کند. اگر دکتر از این بیماری خبر داشته باشد قبل و بعد عمل تدابیری انجام می‌دهد که برای بیمار دردسرساز نشود. برای مثال دکتر برای او داروی بیهوشی خاص و همچنین دارو‌های دیگری برای او تجویز می‌کند.

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از راه‌های تشخیص دیابت و تشخیص بیماری‌های کلیوی آزمایش ادرار می‌باشد. از دیگر اهداف انجام آزمایش ادرار این است که اگر فرد مورد نظر عفونتی داشته باشد، دکتر با دادن دارو قبل از عمل آن را رفع می‌کند. اگر عفونت درمان نشود اتفاق‌های خطرناکی برای بیمار می‌افتد.

تست GI

تست GI

یکی دیگر از آزمایش‌های مهم قبل از انجام عمل اسلیو معده تست GI می‌باشد. بیمارانی که علائم گوارشی قابل توجهی مانند درد بالای شکم، سوزش سر دل، آروغ و یا سایر مشکلات مرتبط را دارند، ممکن است مشکلات زمینه‌ای مانند فتق هیأتال، رفلاکس معده یا زخم معده داشته باشند. با این تست پزشک می‌تواند برنامه نظارتی یا درمانی مناسبی را برنامه‌ریزی کند.

آزمایش الکتروکاردیو گرام (EKG)

آزمایش الکتروکاردیو گرام (EKG)

ممکن است دکتر شما تشخیص دهد نیاز به انجام آزمایش ECG داشته باشید که به تشخیص فعالیت الکتریکی قلب شما کمک می‌کند. با این آزمایش ساختار و عملکرد دریچه‌ها و حفره‌های قلب شما ارزیابی می‌شود.

تست استرس ورزش

تست استرس ورزش شامل راه رفتن روی تردمیل یا استفاده از دوچرخه ورزشی و ارزیابی عملکرد قلب شما با استفاده از دستگاه ECG و فشار خون است. البته اگر نمی‌توانید ورزش کنید، ممکن است مجبور شوید یک تست استرس دارویی انجام دهید که در آن دارویی به شما داده می‌شود تا جریان خون را به قلب شما افزایش دهد و تغییراتی را که در حین ورزش در قلب شما ایجاد می‌شود، ثبت کند.

سونوگرافی

این آزمایش معمولاً یک تست سریع محسوب می‌شود و یک ارزیابی پزشکی غیر تهاجمی است. این سونوگرافی از ناحیه کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده و نواحی داخل شکمی انجام می‌شود و می‌تواند مشکلاتی نظیر فیبروم، درد شکم، نفخ شکم، بیماری‌هایی نظیر کیسه صفرا، مشکلات مثانه و … را تشخیص دهد.

تست تیروئید و آزمایش کامل خون از جمله هموگلوبین، آهن و سایر ویتامین‌ها

تست تیروئید و آزمایش کامل خون از جمله هموگلوبین، آهن و سایر ویتامین ها

دیگر تست‌های پیش از عمل اسلیو معده شامل شمارش کامل خون، نحوه عملکرد غده تیروئید و مشخص کردن سطح هموگلوبین و سایر ویتامین‌ها در بدن می‌باشد که برای هرگونه از این مشکل‌ها تدابیری صورت می‌گیرد.

مامو گرافی (مخصوص بانوان)

ماموگرافی یک تصویر اشعه ایکس از سینه است. پزشکان برای بررسی علائم اولیه سرطان سینه پیش از عمل اسلیو از ماموگرافی استفاده می‌کنند.

کولونوسکوپی

کلونوسکوپی

این آزمایش برای تشخیص هرگونه تغییر یا وجود ناهنجاری در روده بزرگ (کولون) و رکتوم انجام می‌گیرد.

در این روش، یک لوله بلند با قابلیت انعطاف‌پذیری وارد رکتوم می‌شود. یک دوربین فیلمبرداری کوچک در نوک لوله به پزشک اجازه می‌دهد تا داخل روده بزرگ را مشاهده کند. این آزمایش برای تشخیص احتمال ابتلاء به سرطان روده بزرگ پیش و پس از انجام عمل اسلیو انجام می‌شود.

آندوسکوپی مری معده و دوازدهه

آندوسکوپی مری معده و دوازدهه

این آزمایش برای بررسی پوشش مری (لوله بلع)، معده و قسمت فوقانی روده کوچک (اثنی عشر) استفاده می‌شود. اغلب از این تست برای بررسی علائم درد شکم، مشکل در عمل بلع، تهوع و استفراغ بیش از حد، وجود سوزش سر دل و وجود خون در حرکات روده استفاده می‌شود.

اشعه ایکس قفسه سینه

اشعه ایکس قفسه سینه

اشعه ایکس قفسه سینه تصویر سیاه و سفیدی از ریه‌ها، دنده‌ها، قلب و عضلات دیافراگم شما ارائه می‌دهد. این نوع تصویربرداری قبل از عمل معمولاً دو تا سه هفته قبل از جراحی انجام می‌شود و پزشک معالج را نسبت به عملکرد آن‌ها آگاه می‌کند.

تست عملکرد ریوی

تست عملکرد ریوی

تست‌های عملکرد ریوی اغلب برای افراد دچار چاقی مفرط و غیرطبیعی توصیه می‌شود.

دیگر آزمایش‌ها در یک نگاه

دیگر آزمایش ها در یک نگاه

 • CBC

شمارش کامل گلبول‌های قرمز خون

 • Diff

آزمایش افتراقی خون که می‌تواند سلول‌های غیر طبیعی یا نابالغ را تشخیص دهد.

 • BUN

آزمایش نیتروژن اوره خون، میزان نیتروژن موجود در خون شما را اندازه‌گیری می‌کند. آزمایش BUN برای اطمینان از نحوه عملکرد کلیه‌ها است.

 • Cr

آزمایش کراتینین میزان و سطح کراتینین خون را اندازه‌گیری می‌کند. در صورت بروز علائم بیماری کلیه، ممکن است پزشک شما آزمایش خون کراتینین را انجام دهد تا میزان کراتینین شما را ارزیابی کند.

 • Na

تست اندازه‌گیری سدیم خون

 • Ca

تست کلسیم

 • k

تست پتاسیم خون

 • FBS

آزمایش قند خون ناشتا

 •  TG

تیروگلوبولین پروتئینی است که توسط غده تیروئید تولید می‌شود. این آزمایش میزان تیروگلوبولین موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند.

 • Chol

این تست سطح کلسترول خون را اندازه‌گیری می‌کند.

 • ALT

آزمایش آلانین آمینوترانسفراز، یک آزمایش خون است که صدمات کبدی را بررسی می‌کند. جراح می‌تواند از این آزمایش برای مشخص کردن بیماری، دارو یا جراحتی که به کبد شما آسیب رسانده است استفاده کند.

 • AST

آسپارتات آمینوترانسفراز آنزیمی است که بیشتر در کبد و در عضلات نیز یافت می‌شود. هنگامی که کبد شما آسیب دیده باشد، AST را وارد جریان خون می‌کند. آزمایش AST میزان AST را در خون شما اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش می‌تواند به جراح لاغری شما در تشخیص آسیب کبدی یا بیماری مربوط به آن کمک کند.

 • Bili

این تست برای یافتن علت بیماری‌هایی مثل زردی، کم خونی و بیماری کبد به شما کمک می‌کند.

 •  Alk

آزمایش آلکالن فسفاتاز نوعی آزمایش برای اندازه‌گیری میزان آنزیم آلکالن فسفاتاز در خون است. لازم به ذکر است که این آنزیم بیشتر در کبد ساخته می‌شود.

 • T3

آزمایش T3 به عنوان بخشی از ارزیابی عملکرد تیروئید است. این تست میزان هورمون‌تری‌یدوتیرونین در خون را اندازه می‌گیرد.‌تری‌یدوتیرونین به کنترل بسیاری از عملکرد‌های بدن از جمله رشد، دمای بدن و ضربان قلب کمک می‌کند.

 • T4

این آزمایش سطح هورمون T4 یکی از هورمون‌های غده تیروئید در خون را اندازه‌گیری می‌کند. این هورمون تحت عنوان تیروکسین نیز شناخته می‌شود که توسط غده تیروئید تولید می‌شود و به کنترل متابولیسم و رشد بدن کمک می‌کند. این آزمایش به عنوان بخشی از ارزیابی عملکرد تیروئید انجام می‌شود.

 • TSH

یک آزمایش است که به اندازه‌گیری هورمونی به همین نام می‌پردازد. این هورمون وظیفه تحریک غده تیروئید برای ترشح سایر هورمون‌های تیروئیدی را دارد.

 • Alb

این آزمایش میزان پروتئین آلبومین موجود در خون شما را اندازه‌گیری می‌کند. آلبومین را کبد انسان می‌سازد. آلبومین در بدن شما موادی مانند هورمون‌ها، دارو‌ها و آنزیم‌ها را حمل می‌کند. این آزمایش می‌تواند به تشخیص، ارزیابی و مانیتورینگ بیماری‌های کلیه و کبد کمک کند.

 • Pro

اندازه‌گیری میزان پروتئین سرم

 • VitD

اندازه‌گیری سطح ویتامین D بدن

 • U/A

تست آنالیز ادرار

 • S/E

این تست میزان سلنیوم موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند. سلنیوم، یک ماده معدنی ضروری در خون است که بدن ما به مقدار کمی به آن نیاز دارد. سلنیوم برای ساخت آنتی اکسیدان‌ها ضروری است.

 • HCV

یک بیماری کبدی ناشی از ویروس هپاتیت C است. این ویروس می‌تواند باعث بروز هپاتیت حاد و مزمن شود.

 • HBSAg

آنتی ژن سطح ویروس هپاتیت ب یا (HBV) است. اگر مثبت باشد نشان‌دهنده عفونت فعلی هپاتیت B است.

 • HIV

 این تست برای اطمینان از ابتلاء یا عدم ابتلا به ایدز درخواست می‌شود.

 • HbA1c

میزان متوسط قند خون (گلوکز) شما در طی دو یا سه ماه گذشته است. مقدار بالای HbA1c به این معنی است که قند زیادی در خون دارید.

کلام آخر

هدف تیم، بررسی هدف آزمایش‌ها قبل از عمل اسلیو بوده، امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

نکته مهمی که باید در این مورد بدانید این است که انجام تمامی این آزمایش‌ها ضروری است و نمی‌توانید حتی یکی از آن‌ها را حذف کنید.

نکته‌ی دیگر اینکه، این آزمایش‌ها را باید در زمان مقرر یا همان زمانی که پزشکتان تعیین کرده انجام دهید. از اینکه با ما همراه بودید متشکریم.

در صورت گرفتن مشاوره فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *