لیست میوه‌های پرکالری

لیست میوه‌های پرکالری

وقتی به میوه‌ها فکر می‌کنیم، اغلب آن‌ها را با گزینه‌های کم کالری و سالم مرتبط می‌دانیم. با این حال، همه میوه‌ها از نظر محتوای کالری برابر نیستند. برخی از میوه‌ها به طور شگفت‌انگیزی کالری بالایی دارند، اما دارای فواید تغذیه‌ای زیادی نیز هستند.

این میوه‌ها، در حالی که سرشار از کالری هستند، اغلب طیف وسیعی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر‌های غذایی را ارائه می‌دهند که نه تنها خوشمزه، بلکه مغذی نیز می‌باشند. از آووکادو با چربی‌های سالم تا میوه‌های خشک مانند خرما و کشمش، دلایلی را بررسی خواهیم کرد که چرا این میوه‌ها ارزش بررسی دارند.

چه ورزشکاری باشید که به دنبال افزایش انرژی هستید، یا به دنبال افزایش وزن به شیوه‌ای سالم هستید، یا صرفاً مشتاق افزودن تنوع به سبد میوه خود هستید، راهنمای ما بینش‌های ارزشمند، نکات کاربردی و درک عمیقی از میوه‌های پر کالری ارائه می‌دهد. پس با ما همراه باشید تا با این میوه‌ها آشنا شوید.

البته قبل از این که لیست میوه‌های پرکالری را برای شما به اشتراک بگذاریم باید این نکته را بگوییم که اگر سعی دارید وزنتان را کاهش دهید نمی‌توانید به میزان نامحدود میوه بخورید زیرا میوه دارای کالری و قند طبیعی است در عوض می‌توانید دو وعده میوه به صورت روزانه مصرف کنید.

میوههای تازه

میوه‌های تازه

اگرچه اکثر میوه‌ها کم کالری هستند اما بسیاری از آن‌ها بعلت محتوای کربوهیدرات یا چربی بالاتر می‌توانند به افزایش وزن شما کمک کنند.

میوههای خشک

میوه‌های خشک

میوه‌ها خشک، تقریباً تمام محتوای آب خود را از طریق روش‌های مختلف خشک کردن از دست داده‌اند و علی رغم اندازه کوچکش، بسیار مغذی می‌باشد. از آنجا که میوه‌های خشک پرکالری هستند.

 لیست میوههای پرکالری

 لیست میوه‌های پرکالری

میوه پر کالری به دلیل داشتن کربوهیدرات یا چربی بیشتر می‌توانند تأثیر زیادی در تأمین نیاز غذایی شما داشته باشند. انواع مختلفی از میوه‌ها می‌توانند کالری اضافی بدن شما را برای افزایش وزن تأمین کنند. علاوه بر این، آن‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم را برای حمایت از سلامتی شما تأمین می‌کنند. در ادامه لیستی از میوه‌های پرکالری را برای شما به اشتراک گذاشته‌ایم تا با آن‌ها آشنا شوید.

موز از میوههای پرکالری

موز از میوه‌های پرکالری

موز یکی از میوه‌های پرکالری است که سرشار از مواد مغذی مانند پتاسیم که مناسب برای سلامت قلب و ویتامین سی برای بهبود سیستم ایمنی بدن است.

لازم به ذکر است که در هر یک عدد موز بزرگ ۱۲۱ کالری وجود دارد.

آووکادو از میوههای پرکالری

آووکادو از میوه‌های پرکالری

آووکادو یکی از میوه‌های پرکالری است که هر یک عدد آن ۳۳۲ کالری دارد. این میوه سرشار از چربی‌های ضروری است که برای قلب مفید می‌باشد. همچنین یک منبع خوب از فیبر است و به سیستم گوارشتان کمک می‌کند.

آووکادو همچنین سرشار از بسیاری از عناصر ریز مغذی دیگر از جمله پتاسیم و ویتامین‌های K، C، B5 (اسید پانتوتنیک) و B6 ( پیریدوکسین) است. شما می‌توانید آن را به سوپ‌ها و سالاد‌ها اضافه کنید یا از آن‌ها به عنوان یک منبع غذایی دیگر در کنار یک منبع پروتئین مانند تخم مرغ استفاده کنید.

انجیر خشک از میوههای پرکالری

انجیر خشک از میوه‌های پرکالری

انجیر هم به صورت تازه و هم به صورت خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ۲۸ گرم انجیر ۷۰ کالری و ۱۸ گرم کربوهیدرات دارد. شما می‌توانید این میوه خوشمزه و شیرین را با جو دوسر، ماست یا سالاد مخلوط کنید.

حتی می‌توانید انجیر خشک را با جوشاندن تا ۱۰ دقیقه در آب نرم کنید.

نارگیل از میوههای پرکالری

نارگیل از میوه‌های پرکالری

نارگیل از دیگر میوه‌های پرکالری است که میزان کالری آن از چربی آن حاصل می‌شود. نارگیل سرشار از چربی و کربوهیدرات متوسط است. شایان به ذکر است که در هر فنجان نارگیل۴۶۶ کالری وجود دارد. گوشت نارگیل همچنین حاوی مقدار زیادی مواد معدنی مهم از جمله فسفر و مس است. شما می‌توانید از نارگیل در سالاد‌هایتان استفاده کنید و یا آن را به سیب زمینی سرخ کرده اضافه کنید یا آن را به شکل سوپ و اسموتی درآورید تا کالری وعده‌های غذایی و میان وعده‌های شما افزایش یابد.

کشمش از میوههای پرکالری

کشمش از میوه‌های پرکالری

گزینه‌ی پرکالری دیگر کشمش است. جالب است بدانید یک فنجان انگور فقط ۶۲ کالری دارد اما در هر فنجان کشمش ۴۲۹ کالری وجود دارد زیرا آبی که از آن‌ها خارج می‌شود و میوه خشک می‌شود، منبعی برای شکر محسوب می‌شوند و میزان کالری آن‌ها با سرعت بالا می‌رود.

کشمش همچنین منبع خوبی از مس، منگنز، منیزیم و بسیاری از ویتامین‌های گروه B است. افزودن کشمش به رژیم غذایی راهی آسان برای افزایش کالری دریافتی است. شما می‌توانید کشمش را به بلغور جو دوسر اضافه کنید و یا با سالاد مخلوط کنید.

خرما از میوههای پرکالری

خرما از میوه‌های پرکالری

خرما یکی دیگر از میوه‌های مغذی و پرکالری است. در هر ۱۰۰ گرم خرما ۲۷۷ کالری وجود دارد. جالب است بدانید که ۱۰۰ گرم خرما حدوداً دارای ۲۵ گرم شکر طبیعی است و شما می‌توانید از آن برای شیرین کردن نوشیدنی خود استفاده کنید.

همچنین خرما منبع خوبی از فیبر است و فرآیند هضم را آرام می‌کند. این میوه‌ها همچنین منبع خوبی از مس، منگنز، آهن و ویتامین B6 هستند. خرما را با کره بادام و تکه‌های نارگیل پر کنید تا یک میان وعده سالم و پرکالری داشته باشید.

انبه از میوههای پرکالری

انبه از میوه‌های پرکالری

انبه از دیگر میوه‌های پرکالری موجود در لیست می‌باشد. این میوه شیرین دارای مواد مغذی چشمگیری می‌باشد. در ۱۶۵ گرم انبه ۹۹ کالری و ۲۵ کربوهیدرات وجود دارد. علاوه بر این، انبه منبع خوبی از مس، چندین ویتامین B و ویتامین‌های A و E است.

انبه را می‌توانید به اسموتی‌ها و سالاد‌های تابستانی اضافه کنید. همچنین اگر هدف شما افزایش وزن است، انبه تازه را با مواد پرکالری مانند آجیل یا نارگیل ترکیب کنید.

آلو خشک از میوههای پرکالری

آلو خشک از میوه‌های پرکالری

در هر فنجان آلو خشک ۴۱۸ کالری وجود دارد. آلو خشک حاوی مقدار زیادی فیبر است و به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید آب آلو بنوشید، به مخلوط شیک اضافه کنید یا آلو خورشتی درست کنید.

خرمالو از میوههای پرکالری

خرمالو از میوه‌های پرکالری

خرمالو یکی دیگر از میوه‌های پرکالری است که حاوی فیبر و سرشار از فلاونوئید‌ها است که به سلامت قلب کمک می‌کنند. در ۶ عدد خرمالو ۱۶۰ کالری وجود دارد.

زردآلو خشک از میوههای پرکالری

زردآلو خشک از میوه‌های پرکالری

زردآلو از دیگر میوه‌های پر کالری است که هر ۲۸ گرم زردآلو خشک ۶۷ کالری دارد. این میوه خوشمزه حاوی بتاکاروتن، لوتئین و  زآگزانتین (سه رنگدانه گیاهی که از سلامت چشم پشتیبانی می‌کنند)، است.

مویز از میوههای پرکالری

مویز از میوه‌های پرکالری

مویز انگور‌های کوچک، شیرین و خشک است که در هر ۲۸ گرم آن ۷۹ کالری وجود دارد. مویز همچنین منبع خوبی از روی، پتاسیم، منیزیم و سایر ریز مغذی‌ها است. شما می‌توانید مویز را همراه با آجیل و دانه و یا با ماست مصرف کنید.

 سلطانا (کشمش طلایی) از میوههای پرکالری

 سلطانا (کشمش طلایی) از میوه‌های پرکالری

سلطانا نیز یک نوع دیگر از انگور خشک شده است که عمدتاً نوع بدون دانه تامپسون تهیه می‌شوند. در ۲۸ گرم این کشمش ۹۱ کالری و ۲۲ گرم کربوهیدرات وجود دارد. کشمش طلایی را می‌توانید به‌تن‌هایی بخورید یا با آجیل، ماست، پنیر یا سالاد مخلوط کنید.

و در نهایت

هدف تیم معرفی میوه‌های پرکالری بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. ترکیب چند میوه فوق در وعده‌های غذایی یا میان وعده‌های غذایی شما می‌تواند به افزایش کالری روزانه شما کمک کند و به افزایش وزن سالم کمک کند.

لازم به ذکر است که شما می‌توانید با ترکیب این میوه‌ها با یک منبع پروتئین یا چربی کالری خود را افزایش دهید و در عین حال سطح قند خون شما را ثابت نگه دارد. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

در صورتی که نیاز به گرفتن مشاوره در باره عمل اسلیو معده دارید فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *