مشاوره قبل از عمل اسلیو معده چقدر مهم است؟

مشاوره قبل از اسلیو معده

مشاوره قبل از هر عملی الزامی است. کاندیدهای جراحی اسلیو معده نیز قبل از عمل اسلیو نیازمند مشاوره ای تحت عنوان مشاوره قبل از جراحی و عمل هستند.

به طور کلی می توان گفت جلسات قبل از جراحی یا مشاوره به عنوان گام اول و مهمترین گام محسوب می شود چرا که در این جلسات درباره انتظار از نتیجه جراحی، آمادگی برای انجام عمل و در صورت بیماری نوع بیماری زمینه ای صحبت می شود.

در این جلسات پزشک در مورد خطرات و عوارض این عمل با بیمار صحبت می‌کند و همچنین شما در این مشاوره در مورد بیماری های زمینه ای که دچار آن هستید با پزشک خود در میان می گذارید که می تواند در نتیجه جراحی بسیار موثر باشد.

در این مقاله قصد داریم تا مشاوره های قبل از عمل اسلیو معده را برای شما بازگو کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

اسلیو معده

اسلیو معده

در عمل اسلیو معده که به گاسترکتومی اسلیو معروف است، جراح قسمت بزرگی از معده را برمی دارد و معده بیمار شبیه به یک آستین لوله ای می شود. هدف از این عمل محدود کردن مقدار غذایی است که می تواند به کاهش وزن کمک کنند.

حتی این عمل می تواند در کنترل برخی بیماری ها مانند دیابت، آپنه انسدادی خواب و عوامل خطرزای بیماری های قلبی و سکته مغزی نیز کمک بسزایی کند.

بعد از عمل اسلیو معده شما می بایست یک رژیم اصولی و ورزش منظم را دنبال کنید. در حقیقت این مشاوره قبل از عمل می تواند نشان دهد که شما کاندید جراحی هستید یا خیر.

خطرات جراحی اسلیو معده

خطرات جراحی اسلیو معده

در حالی که جراحی چاقی می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد، می‌تواند خطرات جدی و عوارض جانبی را  نیر در پی داشته باشد.

از این رو در مشاوره های قبل از عمل اسلیو معده همه ی این موارد برای بیمار بازگو می‌شود. البته که این عوارض نادر هستند که بسته به مهارت پزشک است.

از خطرات مرتبط با جراحی کاهش وزن یا بلافاصله بعد از آن می توان به

 • خونریزی داخلی
 • آسیب به طحال
 • نشت در سیستم گوارشی
 • سکته مغزی
 • واکنش به بیهوشی
 • لخته شدن خون در پاها (ترومبوز ورید عمقی) یا ریه ها (آمبولی ریوی)
 • سوراخ شدن معده
 • حمله قلبی
 • زخم بافت اشاره کرد.

چگونه بفهمیم کاندید جراحی هستید یا خیر؟

چگونه بفهمیم کاندید جراحی هستید یا خیر؟

اول از همه باید بگوییم که جراحی اسلیو معده بر اساس شاخص توده بدن (BMI) است. شاخص توده بدنی نیز از وزن و قد برای تخمین چربی بدن استفاده می کند.

پس اگر شاخص توده ی بدنی شما بالای ۳۰ باشد شما یکی از کاندیدهای جراحی اسلیو معده می باشید.

معاینه پزشکی

معاینه پزشکی

در جلسه ی مشاوره برای تشخیص هرگونه بیماری ناشناخته مرتبط با چاقی، یک معاینه پزشکی خواهید داشت. همچنین پزشک معالج، شما را برای مشکلاتی که ممکن است باعث پیچیده تر شدن عمل جراحی شود، آزمایش کند. این آزمایشات عبارت اند از:

 • آپنه خواب
 • بیماری قلب و عروقی
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد

آزمایشات معمول قبل از جراحی اسلیو معده

آزمایشات معمول قبل از جراحی اسلیو معده

آزمایشات اساسی خاصی که قبل از عمل اسلیو معده انجام می شود، عبارتند از:

 • شمارش کامل خون (CBC)
 • تجزیه و تحلیل ادرار
 • سونوگرافی کیسه صفرا
 • آزمایش عملکرد ریوی
 • اکوکاردیوگرام
 • مطالعات خواب
 • ارزیابی دستگاه گوارش
 • ارزیابی قلب
 • ارزیابی روانپزشکی.

هدف این آزمایشات چیست؟

هدف این آزمایشات چیست؟

قبل از جراحی چاقی لازم است یک ارزیابی دقیق از سلامتی بیماران انجام شود. در این جلسه مشاوره قبل از عمل در مورد بیماری های زمینه ای شما پرسیده می شود.

مثلا اگر دیابت دارید، اقدامات ویژه ای برای کنترل قند خون شما باید انجام شود. این آزمایشات تشخیص می دهد که آیا شما سوء عملکرد کبد، مشکلات تنفسی، مایعات اضافی در بافت ها، نمک یا مواد معدنی موجود در مایعات بدن یا سطح غیر طبیعی چربی خون دارید یا خیر.

 مشاوره های قبل از عمل اسلیو معده

 مشاوره های قبل از عمل اسلیو معده

اگر قصد جراحی کاهش وزن را دارید، باید با یک تیم مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.این کار مشائره با تخصص های مختلف جهت ارزیابی بیشتر بیمار انجام می شود.

لیست مشاوره هایی که قبل از عمل اسلیو باید انجام شود

لیست مشاوره هایی که قبل از عمل اسلیو باید انجام شود

 • مشاوره با متخصص تغذیه
 • مشاوره با متخصص قلب و عروق
 • مشاوره با پزشک غدد
 • انجام سونوگرافی کامل شکم و لگن
 • انجام مشاوره با فوق تخصص داخلی گوارش
 • مشاوره با متخصص روان پزشکی
 • مشاوره ریه
 • مشاوره با متخصص بیهوشی

در ادامه به بررسی این مراحل می پردازیم.

 1. مشاوره با متخصص تغذیه

مشاوره با متخصص تغذیهبرخی از بیماران می بایست قبل از عمل اسلیو معده، مقداری از وزن خود را کم کند از این رو نیاز به مشاوره با متخصص تغذیه دارد.

در حقیقت این مورد از مراقبت های قبل از عمل اسلیو معده برای میزان سنجیدن میزان جدیت بیمار برای انجام زندگی سالم بعد از عمل است.

 1. مشاوره با متخصص قلب و عروق

مشاوره با متخصص قلب و عروق

در مرحله قبل از عمل اسلیو معده بیمار باید توسط متخصص قلب و عروق ویزیت شود زیرا این کار برای انجام بیهوشی الزامی می باشد.

پزشک برای بیمار اکوکاریوگرافی انجام می دهد تا ارزیابی دقیق مشاهده شود. همچنین اگر بیمار از آسپرین استفاده می کند باید با اجازه پزشک ده روز قبل از عمل آن را قطع کند.

 1. انجام سونوگرافی کامل شکم و لگن توسط متخصص رادیولوژی

انجام سونوگرافی کامل شکم و لگن توسط متخصص رادیولوژی

یکی دیگر از مراحل قبل از عمل اسلیو معده انجام سونوگرافی می باشد. با انجام این سونوگرافی میزان درجه کبد چرب و کیسه صفرا تشخیص داده می شود.

 1. انجام مشاوره با فوق تخصص داخلی گوارش

انجام مشاوره با فوق تخصص داخلی گوارش

یکی از مهم ترین مراحل قبل از عمل اسلیو معده، مشاوره با فوق تخصص داخلی و انجام آندوسکوپی فوقانی است. این کار تحت نیمه بیهوشی انجام می شود.

در طی آن معده و دوازدهه توسط لوله ای ارزیابی می شود. با این کار اگر میکروب، ریفلاکس، فتق معده و زخمی در معده باشد، تشخیص داده می شود.

این مشکلات قبل از عمل باید درمان شود. همچنین اگر بیمار دچار رفلاکس باشد ممکن است جراحی بای پس پیشنهاد شود.

 1. مشاوره با پزشک غدد

مشاوره با پزشک غدد

در مراحل قبل از عمل اسلیو معده پزشک غدد اقدام به بررسی بیماری های همراه از جمله کوشینگ و کم کاری غده تیروئید هم خواهد نمود.

اجازه پزشک غدد نیز برای اسلیو الزامی است.

 1. انجام ارزیابی روانشناختی

انجام ارزیابی روانشناختی

در طی مشاوره ها، یک ارزیابی روانشناختی اطلاعات حیاتی در مورد سلامت روان بیمار را برای جراح لاغری و خود بیمار فراهم می کند. این اطلاعات به جراح و کادر جراحی کمک می کند که بهترین تصمیمات را برای عمل لاغری افراد بگیرد و از میان انواع روش جراحی زیر بهترین روش را انتخاب کنند.

در این جلسه مشاوره، روانشناس تمامی اطلاعات فردی را از بیمار می پرسد و بعد از دریافت جواب یک جلسه ویزیت بالینی رو در رو را تدارک میبینند. در طول این جلسه، روانشناس سؤالاتی از قبیل دلایل بیمار برای انجام عمل جراحی چاقی، اهداف کاهش وزن، سابقه رژیم غذایی و رفتارهای غذایی را مطرح خواهد کرد.

این متخصص همچنین سعی خواهد کرد تا نگرانی های هر بیمار در مورد روش جراحی خود (اسلیو معده، بای پس معده و …) را کاهش داده و اطلاعاتی در مورد تغییرات شیوه زندگی بعد از جراحی، پشتیبانی اجتماعی و راه های مقابله با مسائل روانشناختی ارائه دهد.

 1. مشاوره ریه

مشاوره ریه

مشاوره ریه برای همه ی افرادی که کاندید اسلیو معده هستند، الزامی نیست. این مشاوره برای کسانی که دچار آپنه خواب و بیماری زمینه ای ریوی است الزامی می باشد.

گاهی به درخواست متخصص ریه ممکن است بعد از عمل بیمار را در بخش مراقبت های ویژه یا همان ICU بستری گردد. هیچ جای نگرانی است زیرا به مراقبت و تجربه بیشتر نیاز دارید.

 1. مشاوره با متخصص بیهوشی

مشاوره با متخصص بیهوشی

آخرین و مهم ترین مرحله قبل از عمل اسلیو معده است مشاوره با متخصص بیهوشی است. این مشاوره باید در همان بیمارستانی که عمل انجام می شود، صورت پذیرد زیرا پزشک طبق روند و پروتوکل های آن بیمارستان بیمار را ویزیت می کند.

و در نهایت

هدف تیم، بررسی مشاوره قبل از عمل اسلیو بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما نیز مفید بوده باشد. قبل از عمل اسلیو معده، کاندیدهای جراحی باید برخی از مشاوره های الزامی را انجام دهد تا بتواند با اجازه ی پزک های معالج این عمل را انجام دهد. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

در صورت گرفتن مشاوره فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

آناتومی معده

آناتومی معده

معده یک اندام کیسه مانند است که در قسمت فوقانی دستگاه گوارش بین مری و روده قرار دارد و تعدادی از عملکرد‌های مهم را برای

ادامه مطلب »
چربی سوزی قوی شکم و پهلو

چربی سوز قوی شکم

یکی از خطرناک‌ترین چربی‌ها، چربی شکمی است که افزایش چربی می‌تواند موجب بروز مشکلاتی همچون فشار خون، دیابت و کبد چرب شود. برای خلاص شدن

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *