یبوست بعد از عمل اسلیو معده را چطور درمان کنیم؟

یبوست بعد از عمل اسلیو

معمولا افرادی که دچار اضافه وزن هستند و با ورزش‌ و رژیم غذایی سالم نتوانستند به وزن دلخواه خود برسند، سراغ عمل‌ جراحی اسلیو می‌روند. یکی از پرتکرار ترین سؤال های افراد کاندید جراحی اسلیو این است که این عمل چه عوارضی را در بر دارد؟

باید در جواب بگوییم که هر جراحی دارای عوارضی می باشد که اسلیو معده از این قانون مستثنی نیست. یکی از عوارض عمل اسلیو معده یبوست می باشد که یکی از رایج‌ترین مشکلات گوارشی بعد از عمل اسلیو معده است که می‌تواند عوارض و مشکلات زیادی برای فرد به‌همراه بیاورد و در کیفیت زندگی فرد کاهش چشمگیری ایجاد کند.

در این مقاله قصد داریم تا یبوست بعد از عمل اسلیو معده را مورد بررسی قرار دهیم.

یبوست چیست؟

یبوست چیست؟

از دیدگاه پزشکی، زمانیکه مدفوع سفت باشد و به سختی و همراه با فشار و درد دفع شود و یا دفع مدفوع ناقص باشد، به این معناست که فرد دچار مشکل یبوست شده است.

زمانیکه حرکات روده ها کند می شوند، سلول‌های دیواره ی روده‌ها این فرصت را دارند که آب بیش‌تری از مواد غذایی در حال دفع، جذب کنند و در نتیجه این عمل، مدفوع به مرور زمان سفت و خشک می‌شود و در چنین حالتی حرکت آن در روده‌ها و دفع آن به شدت دردناک و آزاردهنده خواهد شد.

عوامل ایجاد یبوست بعد از عمل اسلیو معده

عوامل ایجاد یبوست

بیش‌ترین دلایل ایجاد یبوست به تغذیه نامناسب، عدم ورزش و تحرک کافی و جراحی لاغری اسلیو باز می‌گردد.

مواردی که منجر به اختلال سیستم گوارشی می‌شود و حرکات روده‌ها را کاهش می‌دهد و موجب یبوست می شوند شامل

کمبود آب و مایعات

کمبود آب و مایعات

ننوشیدن کافی آب و مایعات موجب  خشکی روده ها و در نتیجه موجب ایجاد یبوست می شود.

کاهش فعالیت های بدنی

کاهش فعالیت های بدنی

معمولا بعد از انجام عمل، بیشتر بیماران به علت درد و ضعف و بی حالی بعد از عمل ترجیح می دهند که برروی تخت استراحت کنند. این عدم تحرک نیز باعث بروز یبوست می شود.

کاهش میزان مصرف مواد غذایی

کاهش میزان مصرف مواد غذایی

بعد از انجام عمل بیماران بخاطر درد ناشی از عمل و عدم تحرک، اشتهای چندانی نسبت به غذاها ندارند و نمی توانند به اندازه کافی غذا میل کنند. بنابراین طبیعی است که وقتی غذایی وارد دستگاه گوارش نمی شود رودها حرکتی نداشته باشند.

عوارض بعضی از داروها و مکمل های غذایی

عوارض بعضی از داروها و مکمل های غذایی

استفاده از داروی بی هوشی در حین عمل و استفاده از بعضی از داروها و مکمل ها همچون قرص های آهن و کلسیم و داروهای مدر و قرص های شل کننده عضلات و … می تواند تاثیر چشم گیری در ایجاد یبوست داشته باشند.

عدم مصرف فیبر به اندازه کافی

عدم مصرف فیبر به اندازه کافی

همانطور که می‌دانیم فیبرها و سبزیجات دارای مقادیر زیادی آب و مواد معدنی ضروری هستند که عدم مصرف آن می تواند برای بدن مشکلاتی را از جمله خشکی روده ها بدنبال داشته باشد.

علائم یبوست

علائم یبوست

علائم و نشانه های یبوست عمل جراحی، در افراد مختلف، ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی علائم یبوست عبارتند از:

 • سفت شدن مدفوع و دفع آن با سختی
 • درد مقعد
 • دفع مدفوع به صورت ناقص انجام می‌شود.
 • کم اشتهایی در طول روز
 • احساس فشار و درد در شکم
 • حجم مدفوع کم شود.
 • گرفتگی و انقباض معده
 • احساس فشار زیاد زمان اجابت مزاج
 • تهوع
 • احساس درد و سوزش در معده
 • نفخ
 • تعداد دفعات دفع مدفوع کم شود و به ۳ بار در هفته برسد.
 • مسدود شدن مدفوع زمان اجابت مزاج.

عوارض یبوست بعد از عمل اسلیو معده

عوارض یبوست بعد از عمل اسلیو معده

اگر این عارضه بعد از جراحی درمان نشود عوارضی را در پی دارد. این عوارض عبارتند از:

بواسیر

بواسیر

بواسیر به عارضه تورم یا التهاب رگ های روده یا مقعد در اثر یبوست شدید را گویند. بواسیر در داخل یا خارج از روده رخ خواهد داد.

لازم به ذکر است که بواسیر داخلی ممکن است با خونریزی بعد از مدفوع همراه باشد. اما بواسیر خارجی سبب ایجاد درد و خارش می شود.

شکاف مقعدی

شکاف مقعدی

در اثر یبوست شدید، نوعی زخم در ناحیه مقعد به وجود می آید که به شکاف مقعدی معروف است. در اثر بروز این عارضه، خون روی مدفوع دیده می شود. فرد ممکن است درد و خارش زیادی را احساس کند.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

یکی از عوارض یبوست، بیرون زدگی آخرین قسمت روده بزرگ (رکتوم) از دهانه مقعد می باشد. به گونه ای که با چشم دیده شود.

انقباض مدفوع

انقباض مدفوع

در صورتی که یبوست طولانی شود، فرد به انقباض مدفوع دچار می گردد. در این عارضه، مدفوع به قدری سفت شده است که با زور زدن نیز دفع نمی گردد.

افراد در اثر انقباض مدفوع، دچار درد و گرفتگی شکم می شوند. درمان این مشکل بسیار سخت می باشد و باید برای رفع این موضوع آب زیاد بنوشید.

روش‌های جلوگیری از ابتلا به یبوست بعد از عمل اسلیو

روش‌های جلوگیری از ابتلا به یبوست بعد از عمل اسلیو

قطعا با آشنا شدن با تعریف یبوست و دلایل ایجاد آن توانسته اید راههای پیشگیری از آن را حدس بزنید. در این بخش از مقاله با روش های جلوگیری از این عارضه آشنا می شوید.

افزایش میزان مصرف آب و مایعات

افزایش میزان مصرف آب و مایعات

برای جلوگیری از یبوست می توانید مصرف مایعات و آب را افزایش دهید. این امر موجب آسان شدن حرکت روده‌ها و ایجاد شادابی در بافت بدن و روده می‌شود.

معمولا پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند چند روز بعد از انجام عمل اسلیو معده، حداقل دو لیتر در روز، آب و مایعات بدون شکر بنوشند.

افزایش تحرک و ورزش

افزایش تحرک و ورزش

به طور کلی ورزش نقش بسزایی در درمان بیماری ها دارد. زمانی که زیاد می‌نشینید، منجر به سفت شدن مدفوع در روده بزرگ می شود.

هر تحرک و فعالیتی ورزشی که بتواند روده‌ها را به حرکت در آورد، می تواند از بروز یبوست بعد از عمل جلوگیری کند.

برای مثال پیاده‌روی منظم می تواند تغییراتی در شما ایجاد می کند و باعث شروع فرایند هضم بعد از غذا می شود.

از این رو پیشنهاد می کنیم بیماران بعد از عمل، فقط به استراحت نپردازند و هر روز مدت زمان کوتاهی را به قدم زدن و تحرک اختصاص دهند.

تغییر در رژیم غذایی

تغییر در رژیم غذایی

مصرف زیاد غذاهای نرم و سبک همچون جو دوسر، آب سیب طبیعی، سیب زمینی آب‌پز، غلات‌ها و… که دارای آب زیاد است می تواند به بهبود حرکت روده‌ها کمک کند، در نتیجه موجب درمان یبوست بعد از عمل اسلیو می‌شود.

شما می بایست بعد از مدتی غذاهای فیبر دار را کم‌کم به رژیم غذایی خود اضافه کنید. زیرا مصرف بیش از حد فیبر باعث نفخ و تورم معده می‌شود.

بهتر است روزهای نخست بعد از عمل، از مصرف غذاهای نفخ‌دار مانند موز، پنیر، برنج، سیب زمینی سرخ شده و بادام زمینی خودداری کنید.

همچنین توصیه می شود محصولاتی که حاوی آرد تصفیه شده هستند مانند، نان سفید و ماکارونی را باید از رژیم غذایی خود حذف کنید؛ چرا که، می تواند منجر به یبوست بعد از اسلیو معده شود.

انتخاب داروهای مناسب بعد از عمل اسلیو معده

انتخاب داروهای مناسب بعد از عمل اسلیو معده

شما نباید بعد از عمل هر دارویی را سر خود مصرف کنید و فقط باید با تجویز دکتر دارو مصرف کنید. از جمله داروهایی که بعد از جراحی اسلیو توصیه می‌شود، داروهایی با ترکیبات کربنات کلسیم و نیترات کلسیم می‌باشد.

لازم به ذکر است که هضم کربنات کلسیم برای معده کار دشواری است و مصرف زیادش، احتمال ایجاد یبوست را افزایش می‌دهد و جایگزین مناسب کربنات کلسیم، نیترات کلیسم است.

همچنین ویتامین و مکمل های تجویز شده از سوی پزشک را باید به موقع مصرف کنید. مصرف این موارد می تواند بر حرکات روده تاثیر بگذارد و از یبوست جلوگیری شود.

از مصرف کافئین پرهیز کنید

از مصرف کافئین پرهیز کنید

کافئین باعث خشکی روده و گرفتگی دستگاه گوارش می‌شود، از این رو نقش بسزایی در ایجاد یبوست دارد. بنابراین باید از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین‌دار مانند قهوه، نسکافه، چای، نوشیدنی‌های انرژی زا و شکلات پرهیز کنید.

اصلاح عادات توالت

اصلاح عادات توالت

وقتی احساس کردید نیاز دارید به توالت بروید، رفتن را موکول به زمان دیگری نکنید. این کار احتمال بروز یبوست را افزایش می دهد و میزان آن را بیشتر می‌کند. هنگام اجابت مزاج، عجله نکنید و اجازه دهید تا روده شما به صورت کامل تخلیه گردد.

درمان یبوست بعد از عمل اسلیو

درمان یبوست بعد از عمل اسلیو

اگر عارضه یبوست با روش های بالا از بین نرفتند باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک نیز برای درمان اقداماتی انجام می دهد.

در ابتدا پزشک، ملین خوراکی را برای بیمار تجویز می کند تا مدفوع به حالت طبیعی بازگردد. ملین ها در دسته های زیر تقسیم بندی می گردند:

ملین حجیم شده

ملین حجیم شده

اولین ملینی که تجویز می شود، ملین حجیم شده است. این ملین سبب حفظ میزان مایعات در بدن می شوند.

در این حالت، مدفوع از حالت خشکی خارج شده و دفع آن ساده‌تر می شود. لازم به ذکر است که به همراه ملین حجیم شده، ضروری است که آب زیادی بنوشید.

بعد از چند روز اثرات این ملین بروز پیدا خواهد کرد. گفتنی است که به هیچ وجه نباید قبل از خواب این دارو را مصرف کنید.

از جمله داروهای ملین حجیم شده می توان به پوسته ایسپاقولا، متیل سلولز و استرکولیا اشاره کرد.

ملین اسمزی

ملین اسمزی

در صورتی که ملین حجیم شده مؤثر واقع نشود، پزشک ملین اسمزی را تجویز می کند. ملین های اسمزی میزان مایعات در روده را افزایش می دهند. در این صورت محتویات درون روده، نرم و آبکی می شوند.

در نتیجه فرد دفع مدفوع راحت تری خواهد داشت. در زمان ملین های اسمزی نیز لازم است تا مقدار زیادی آب نوشیده شود.

اثرات این ملین نیز چند روز بعد از شروع  دارو بروز پیدا خواهد کرد. از جمله ملین های اسمزی می توان به لاکتولوز و ماکروگل اشاره کرد.

ملین های تحریک کننده

ملین های تحریک کننده

در صورتی که با استفاده از داروهای قبلی مدفوع نرم شد اما همچنان دفع آن از روده با مشکل همراه بود، پزشک، ملین های تحریک کننده را تجویز می کند.

ملین های تحریک کننده وظیفه تحریک عضلانی را در روده به عهده دارند و به روده کمک می کنند تا مواد زائد را به صورت کلی به سمت مقعد هدایت کنند.

ملین های تحریک کننده ۶ تا ۱۲ ساعت بعد از مصرف، اثر خود را می گذارند. این داروها به صورت کوتاه مدت تجویز می شوند. از جمله ملین های تحریک کننده می توان به سنا، بیساکودیل و سویم پیسولفات اشاره کرد.

لازم به ذکر است که در صورتی که با مصرف دارو علائم یبوست کاهش نیافتند و دوره درمان نیز تمام شده بود، لازم است که به پزشک مراجعه کنید تا ملین های قوی تری برای شما تجویز نماید.

ممکن است پزشک برای اثرگذاری بیشتر دارو، توصیه کند که دوز آن را به تدریج افزایش دهید. یا چند ملین را با هم مصرف کنید.

مدت مصرف ملین ها برای بهبودی یبوست

مدت مصرف ملین ها برای بهبودی یبوست

مدت مصرف داروهای ملین برای درمان یبوست بستگی به میزان یبوست و علائم شما دارد. علاوه بر این، زمان تاثیرگذاری داروهای ملین در افراد متفاوت می باشد.

 • برخی افراد ممکن است بعد از چند روز از مصرف بهبود یابند و اینکه پزشک صلاح بداند تا برخی بیماران، چند هفته داروها را مصرف نمایند.
 • در برخی از موارد نیز پزشک توصیه می کند که بعد از برطرف شدن علائم یبوست، مصرف داروها را قطع کنند.
 • اگر علائم ادامه داشته باشند، بیمار باید تا زمان بهبودی، داروها را مصرف نماید.
 • حتی ممکن است پزشک برای جلوگیری از بروز مجدد یبوست توصیه کند که مصرف ملین ها را به تدریج کاهش دهید. یعنی به جای قطع ناگهانی دارو، باید هر بار، دوز دارو را کاهش دهید.

سخن آخر

هدف تیم، بررسی یبوست بعد از عمل اسلیو معده بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. برای جلوگیری از عوارض جراحی مانند یبوست بعد از عمل اسلیو معده، داشتن رژیم غذایی مناسب، تحرک و پیاده‌روی بهترین راه حل‌های درمان هستند.

یبوست بعد از عمل اسلیو معده  امری طبیعی است و در صورت رخ دادن آن جای هیچ گونه نگرانی نیست. اما اگر بیش از این مدت طولانی شود باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

در صورت گرفتن مشاوره فرم زیر را پر کنید. همچنین می‌توانید از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

دکتر سید مرتضی موسوی نائینی

متخصص جراحی چاقی و متابولیک

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *